spot_img

14 Najważniejszych Spraw w Życiu

Wystawa 14 Najważniejszych Spraw w Życiu poświęcona jest pamięci Jerzego Kukuczki. Ekspozycja składa się z czternastu prac nawiązujących do 14 najwyższych gór świata, których zdobycie było największym sportowym osiągnięciem najsłynniejszego polskiego polski alpinisty i himalaisty. 

Zdjęcia opowiadają fragmenty historii kolejnych wypraw w góry ośmiotysięczne. Celem wystawy nie jest udokumentowanie poszczególnych ekspedycji, ale zobrazowanie ich w sposób subtelny, niedopowiedziany tak, aby prace stanowiły punkt wyjścia do własnych przemyśleń obserwatora i pobudziły jego wyobraźnię do stworzenia własnej wizji Himalajów. Prace przedstawione są zatem w formie fotograficznych kolaży, a więc połączenia ze sobą kilku zdjęć. Celem takiego działania jest stworzenie pewnego rodzaju surrealistycznej wizji świata Himalajów, której nie da się opowiedzieć za pośrednictwem pojedynczej fotografii. 

Niezwykle istotną częścią ekspozycji są uzupełniające prace – fragmenty wspomnień Jerzego Kukuczki. Podobnie jak w przypadku fotografii, także fragmenty tekstów, są pewnego rodzaju kolażami. Są skompilowaną w całość serią wspomnień; odnoszą się do pewnych wątków himalajskich wypraw. Wraz z fotografiami pełnią rolę impulsu, pretekstu do przemyśleń i odczuć świata gór.

Autorami wystawy, którą będzie można oglądać w Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej do 17 kwietnia włącznie (w dni powszednie między godz. 14:00 a 22:00), jest Wojciech Kukuczka, syn Jerzego Kukuczki, we współpracy z Agatą Doliną. 

Wstęp wolny.

spot_img

Get in Touch

0FaniLubię
3,874ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Latest Posts