We wtorek do zabrzańskich policjantów zgłosił się 63-letnim mężczyzna, który został oszukany metodą na inwestycje przy wykorzystaniu aplikacji AnyDesk.

Typowe oszustwa inwestycyjne zawierają kuszącą obietnicę zysku poprzez inwestycje w akcje, obligacje, kryptowaluty, rzadkie metale, zagraniczne inwestycje gruntowe lub alternatywne źródła energii.

Tym razem ofiarą oszustów padł 63-letni zabrzanin. Pokrzywdzony skorzystał z oferty reklamowanej w Internecie. Wypełnił formularz, a po chwili skontaktowali się z nim oszuści, którzy przez dwa kolejne byli z nim w niemal codziennym kontakcie. Zapewniali 63-latka, że pomogą mu w pozyskaniu pieniędzy z inwestycji.

Oczywiście jak zwykle w przypadku takich oszustw konieczne było zainstalowanie programu AnyDesk. Jest to program, który służy do zdalnego sterowania komputerem lub urządzeniem mobilnym. Zwykle program ten jest używany przez informatyków w celu zdalnej obsługi komputerów lub innych urządzeń, jednak coraz częściej wykorzystywany jest przez oszustów, którzy po namówieniu ofiary do zainstalowania go, przejmują kontrolę nad naszym urządzeniem, uzyskując dostęp do aplikacji bankowej.

Oszust, mając dostęp do naszego urządzenia (telefonu), za pośrednictwem AnyDesk widzi wszystkie informacje, które pojawiają się na telefonie lub komputerze, w tym treści SMS-ów, potwierdzających transakcje. Ponadto sam może sterować za nas urządzeniem. Tak było i w tym przypadku.

Oszust po uzyskaniu dostępu do urządzenia pokrzywdzonego wykorzystał aplikację bankową do zaciągnięcia kredytów, które miały być zainwestowane. Niestety odzyskanie utraconych w ten sposób pieniędzy jest bardzo trudne, dlatego po raz kolejny apelujemy o rozwagę i ostrożność w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych w tym instalowaniu oprogramowania.

Pamiętajmy, że oszuści są cierpliwi i wyszkoleni w stosowaniu technik manipulacji. Nie powinniśmy też ufać w treści reklam, które wyświetlają się na popularnych portalach internetowych. Ponieważ administratorzy tych portali nie weryfikują treści i ofert, które pojawiają się w takich reklamach.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here