Od początku tego roku na śląskich drogach doszło do 130 wypadków, z czego do 94 miały miejsce na przejściu dla pieszych bądź w niedalekiej odległości. Życie straciło 21 osób, w tym 14 pieszych. W pięciu przypadkach piesi zginęli bezpośrednio na przejściach. Analiza tych  zdarzeń dowodzi, że 85 % wypadków z udziałem przechodniów zaistniało z winy kierujących pojazdami, a jedynie 11 % z winy pieszych. Główną przyczyną wypadków było nieustąpienie pieszemu pierwszeństwa na pasach.

W  Gliwicach od stycznia odnotowaliśmy 20 wypadków z udziałem pieszych – zginęła jedna osoba. W 17 zdarzeniach winę ponosili kierowcy. Najczęstszą przyczyną było nieustąpienie  pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych (14 przypadków).

„Daj znak i przejdź bezpiecznie przez jezdnię” to kampania społeczna zainicjowana przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach Krajowe i Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Akcja ma na celu poprawę bezpieczeństwa w rejonie przejść dla pieszych.

Włączając się w kampanię „Daj znak i przejdź bezpiecznie przez jezdnię”  chcemy popularyzować ten prosty znak. Wyciągnięcie ręki przed wejściem na przejście ma sygnalizować   kierowcom zamiar przejścia.  Niech podniesiona ręka oznacza dla prowadzącego samochód  : „STÓJ! ZATRZYMAJ SIĘ ! CHCĘ PRZEJŚĆ!” . Gest ten doskonale znają najmłodsi użytkownicy dróg.  Już w  przedszkolu dzieci uczone są, że przechodząc przez jezdnię należy podnieść rękę. Policjanci na spotkaniach  z najmłodszymi przypominają jak ważne jest sygnalizowanie  zamiaru przejścia przez pasy, szczególnie tam, gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej,

Dzisiaj policjantka z Wydziału Prewencji sprawdzała na półkolonii organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 28 w Gliwicach, wiedzę uczestników. Jak widać na załączonych zdjęciach, półkoloniści dobrze wiedzą  co oznacza  zwrot: „Daj znak”. Zachęcamy dorosłych użytkowników drogi do używania, w trosce o własne bezpieczeństwo, tego prostego gestu . Do kierowców apelujemy o włączenie się do kampanii poprzez reakcję na podniesioną rękę przechodnia.

daj znak gliwice

źródło i foto: KMP Gliwice

 

 

19 KOMENTARZE

 1. A Może miasto by trochę pomogło nie wyłączają oświetlenia rano na półgodziny przed świtem na te pół godziny piesi w szarych ubraniach robią się kompletnie niewidoczni dla kierowców.
  Dla oszczędności ryzykować życie ludzi? Przyszłość jest tu?

 2. Adam Drobczyk, tak ale tam piesi sa rozwazni i potrafia sie zachowac na przejsciach… a u nas niestety jest stadko baranow ktore uwaza sie za swiete krowy i nawet nie patrza jak wlaza na pasy czy cos jedzie czy nie…. i sa potem tego skutki takie a nie inne… bylam swiadkiem jak laska gapiac sie w smartfona wlazla na czerwonym na pasy prawie pod kola auta no to tylko pogratulowac takiej ,, swietej krowie,,

 3. Miałam smutną okazję przejeżdżać Daszyńskiego, kiedy reanimowano, jak się potem dowiedziałam, bezskutecznie człowieka. Na tym szerokim odcinku drogi, około 18.00 w sobotę. Drogi, na której ruch jest, owszem, ale nie na tyle, żeby nie można było przepuścić 2-3 samochodów. Jeżdżę nią prawie codziennie. Biegam też tamtędy. Znam te tereny. Nie wiem jak doszło do tego wypadku, nie byłam jego świadkiem, więc nie chcę gdybać. Przykro mi, z powodu bliskich, którzy kogoś stracili. Ale ta sytuacja zmusiła mnie do przemyśleń.
  Ja też zwalniam przed przejściami, jestem uważna, skoncentrowana. Jestem też pieszym. Wiem, że pieszy ma pierwszeństwo na przejściu. Nie rozumiem za to, dlaczego dochodzi do nadużyć, a obserwuję je często. Nie oszukujmy się, wieczorami w śniegu czy deszczu – a taką pogodę mamy ostatnio często – przy światłach samochodów jadących z naprzeciwka kierowca ma mniejszą możliwość zauważyć ubranego w ciemną kurtkę pieszego niż pieszy nadjeżdżający z włączonymi światłami samochód. Nasuwa się pytanie – dlaczego wchodzi na przejście prosto pod koła? Nie potrafię tego zrozumieć.

 4. Wiecej osób niech kieruje z telefonem przy ryju i wiecej pieszych bez odblasku w szarych kurtkach niech się wdupia na pasy bo jest święta krowa! Selekcja naturalna

 5. Jak już coś od kogoś przepisujecie, to kulturalnym gestem jest podać link do źródła.
  A jak nie chcecie, żeby było widać, że przepisaliście od kogoś, zamiast napisać samodzielnie, to zwróćcie większą uwagę na składnie zdań przy zamienianiu wyrazów na inne wyrazy bliskoznaczne.

  „(…) doszło do 130 wypadków, z czego do 94 miały miejsce (…)”

  W oryginale to drugie „do” miało sens – u Was nie ma.

  http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/122722,Inauguracja-kampanii-quotDaj-znakquot.html

 6. No nie dawno jak wczoraj przechodząc przez jezdnię na zielonym. Przejechała by mnie kobieta. A najlepsze jest to że miała jeszcze pretęsje że jestem na pasach kobiety i nie tylko jadą z klapkami na oczach jak konie. Nawet na zielonym światełku trzeba uważać

 7. Q tamtym tygodniu jadąc Zwycięstwa, 30metrow przed pasami wszedł sobie facet nawet nie patrząc w moim kierunku, szedł choćby chodnikiem, dlaczego ludzie nie zdają sobie sprawy, że auto waży ponad tonę i nie zatrzymasz go w sekundę.. Gdybym go potracila, miałabym problemy, bo przecież był na pasach.. Święte krowy daleko nie zajdą..
  Gdy ja przechodzę przez przejście, kilka razy patrze w jedną i drugą.. Szanuje swoje życie, czyjeś również..

 8. Jeżdżąc do pracy po 30 km widze co się dzieje, wyjeżdżam jest ciemno wracam juz jest ciemno, przed kazdymi pasami zwalniam do 40 a przed szkołą do 30 km/h widzen reakcje niektorych kierowców jadacych za mną , nikt nie zdaje sobie sprawy z tego dopuki jego to nie spotka, mało który liczy się z pieszym nie wspomne z psem który nie raz wybiegł na ulice.Kierowca jadąc samochodem powinien wykorzystać 100% swojej koncentracji, jak widze rozmawiajacych przez telefon szlak mnie trafia.

 9. Bardzo ciekawi mnie „z czego do 94 miały miejsce na przejściu dla pieszych bądź w niedalekiej odległości.”
  Od kiedy wolno przechodzić w niedalekiej odległości? Przecież to karalne mandatem.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here