To była historyczna chwila! Wejście do niemal 500-metrowego tunelu, już nigdy nie będzie możliwe. Z tej okazji skorzystały tłumy gliwiczan. Jak podaje miasto w dwudniowych Dniach Otwartych wzięło udział ok. 14 tysięcy osób! Tylko w ciągu pierwszego dnia przez tunel przeszło prawie 10 tysięcy zainteresowanych mieszkańców. Dla nich wszystkich miasto przygotowało pamiątkowe balony, mapy i breloczki. Drugi dzień to przejazd 3000 rowerzystów, 700 rolkarzy i 100 biegaczy. Na nich czekały bidony i okolicznościowe medale.

Atrakcji podczas otwarcia nie brakowało. Poza prezentacją sprawności gliwickich służb ratowniczych, odbył się pokaz akrobacji motocyklowych, przejazd rowerzystów, rolkarzy, przemarsz z kijami do nordic walking i pokaz LED Light Show, łączący efekty świetlne i choreografię taneczną.

Jakie środki finansowe miasto przeznaczyło na zorganizowanie imprezy? Całościowy koszt wraz z organizacją części oficjalnej, pokazu służb, akrobacji motocyklowych, pokazu Light Show, zabezpieczeniem medycznym, ochroną, toaletami, obsługą techniczną, nagłośnieniem, organizacją biegu oraz gadżetami to niecałe 86 tysięcy złotych. Mniej więcej 50 groszy na mieszkańca. Biorąc pod uwagę historyczną rangę wydarzenia, rozmach z jakim przeprowadzono imprezę i frekwencję należy uznać, że publiczne środki zostały spożytkowane wyjątkowo racjonalnie.

Przypomnijmy, że budowa DTŚ to największa inwestycja zrealizowana przez śląskie samorządy i najważniejsza, obok odcinka autostrady A4, arteria drogowa w aglomeracji katowickiej. Ułatwia kierowcom wygodny i szybki dojazd do centrów kilku dużych miast, w tym do stolicy województwa. Odcinek G2 – od ul. Kujawskiej do węzła DK88 i ul. Portowej – to jedna z największych drogowych inwestycji w historii miasta. Trasa o długości ok. 5,6 km przebiega przez śródmiejską część Gliwic. Ma aż 6 powiązań z istniejącym układem drogowym i zapewnia szybki dojazd m.in. do Politechniki Śląskiej i Centrum Onkologii. Na tym odcinku powstało aż 14 obiektów inżynierskich – wiaduktów, mostów, kładek technologicznych oraz tunel o długości prawie 500 m, pod ulicami Zwycięstwa i Dworcową.

W Gliwicach przecinają się także dwie autostrady, A1 i A4, tworząc największy w kraju węzeł autostradowy, umożliwiający szybki transport w kierunkach wschód-zachód oraz północ-południe. Tutaj znajduje się największy port śródlądowy w Polsce, a dojazd do lotniska w Pyrzowicach, jednego z największych polskich portów lotniczych, zajmuje 20 minut. Dworzec kolejowy w Gliwicach należy do najważniejszych stacji PKP w kraju. Śmiało można więc powiedzieć, że Gliwice są jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Polsce.

18 KOMENTARZE

  1. „Wejście do niemal 500-metrowego tunelu, już nigdy nie będzie możliwe.” Czyli zasypali go zaraz po tej imprezie?

  2. Mala Kapela (tunel) zrobiony w trudnym terenie na Chorwacji w kilka miesięcy bez fety i podniety(Dł 5760.)- a tu proszę pare set metrów tunelku i……Duma mnie rozpiera

  3. obecne władze Gliwic nie starają się zrobić pozytywnych rzeczy dla miasta – tylko niszczą: tramwaj, wycinka drzew, słaba oferta kulturalna. Drogi to nie wszystko. Brak sprawnej komunikacji miejskiej, brak ścieżek rowerowych. Mogę wymieniać dalej… ale nie warto, bo zwolennicy sołtysa mają różowe okulary i dla nich skwerek nad DTŚ z drzewkami w betonowych donicach to szczyt nowoczesności…

  4. Gawiedź woli takie bzdurne imprezy, a kultura w mieście leży, Amok w poniedziałki zamknięty, bo miasto nie ma kasy na kulturę… Ot cała wieś Gliwice i ich wiejskie władze…

  5. Wszyscy tak chwalą a wyjazd na skrzyżowanie z ulicą jagiellońską to jakaś porażka.. Przejadą dwa samochody a reszta stoi, bo nie ma miejsca. Większość aut jedzie potem w lewo w kierunku placu piastów i robi się zator.. Nie wiem do kogo należy ten plac po prawej stronie, ale jeśli do miasta to ktoś na głowę upadł.

  6. Witam,
    tak czytam sobie i łapię się za głowę.Oczywiście rozumiem ,zadowolenie towarzyszące otwarciu DTŚ,bo mam nadzieję iż ułatwi to wszystkim komunikacje.Natomiast zupełnie nie rozumiem tego ogólnego podniecenia,całej tej super fety ,a przede wszystkim wydania 86 tysięcy złotych i stwierdzenia ..”że publiczne środki zostały spożytkowane wyjątkowo racjonalnie.” jak przy tym mają się np.klatki schodowe w kamienicach np. na ulicach : św.Elżbiety,Bł.Czesława,Rybnickiej ,jak piękne są ,jeśli w ogóle są place zabaw np. w oficynach na Zatorzu .Pozostawiam do przemyślenia dla osób tak „racjonalnie ” wydającym pieniążki.
    Serdecznie pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here