Główne prace na budowie DTŚ dobiegły końca. Teraz czas na wyposażenie 493-metrowego tunelu,
którym trasa średnicowa przejdzie pod ulicami Zwycięstwa i Dworcową.

Wykonawca musi zdążyć do końca tego roku. Obecnie montowane są urządzenia i instalacje 11 systemów wyposażenia tunelu (m.in. system: ratunkowy, detekcji, wentylacji, oświetlenia zwykłego,wykrywania i sygnalizacji pożaru) a także urządzenia związane z organizacją ruchu.

Co ciekawe w tunelu będzie aż 679 lamp sodowych, w tym: 345 wjazdowych, 212 przejazdowych oraz 122 ewakuacyjne. Obiekt jest bardzo nowoczesny, 50 kamer z wideo-detekcją, pozwoli na wykrywanie zdarzeń w tunelu, ponadto pojawi się 16 kamer służących monitorowaniu przestrzeni przed i w tunelu.

Dodatkowym ułatwieniem dla kierowców będzie 9 tablic informacyjnych rozmieszczonych w Gliwicach, dzięki którym dowiemy się np. czy tunel jest aktualnie otwarty. Na tablicach pojawią się również komunikaty, jak ominąć korek na DTŚ .

Tunel został podłączony do Centrum Sterowania Ruchem, którego zadaniem będzie zarządzanie i sprawowanie kontroli nie tylko nad tym obiektem, ale i całym gliwickim odcinkiem średnicówki. Trwają szkolenia pracowników CSR. Przypominamy, że kierowcy przejadą gliwickim odcinkiem DTŚ w marcu przyszłego roku.

foto: dts.gliwice.eu

 

38 KOMENTARZE

  1. ciekawe czy jak będzie jakaś „awaria” to sparaliżuje całe Gliwice czy tylko część? Proponuję miastu przećwiczyć takie sytuacje bo jak staje rondo w Kato to paraliżuje wszystko 🙂

  2. Tylko gdyby ci wyrzej ustawieni nie kradli jak do tej pory to gospodarka by szła na całości do przodu !! Smiechu warta Warszawa ze stacjami metra glisno mowili otym a cyrk z budowa… jestem Ślązakiem i chcialbym jak najwiecej takich inwestycji unas.

  3. Tabloidyzacja nagłówków, szkolenie nr 1. Unikamy słów „podobno, chyba”. Jak nie jesteśmy czegoś pewni, to kończymy znakiem zapytania, np:
    gliwicki tunel bardziej zaawansowany technologicznie, niż ten w Katowicach?

    Mam nadzieję, że pomogłam:P

  4. Z pewnością dlatego jest tak w Niemczech, że Niemiec nigdy nie napisałby takiego komentarza. Jakoś tylko my Polaczki nie umiemy być dumni,że jest – jest jeden na Śląsku,ale nasz, najlepszy!!!Wszystkie inne narodowości są do przodu jak nie w bogactwie, jak nie w postępie to z pewnością w poczuciu dumy, wartości narodowej i przyzwoitości,że w swoje gniazdo się nie s…..a …..

  5. Będą fotoradary, odcinkowe pomiary prędkości, 2 fotoradary straży miejskiej i pewno 2 ITD!!!! Tyle planów miejskich. Poza tym ma być pięknie jak w kościele. Nie mogę się doczekać pierwszej jazdy. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here