Wczoraj po godzinie 8 rano zabrzańscy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego otrzymali wezwanie do zdarzenia drogowego w rejonie ulicy Powstańców Śląskich w Zabrzu.

Na miejscu okazało się, że sprawcą kolizji jest 63-letni mieszkaniec Zabrza, który w wydychanym powietrzu miał ponad pół promila. Apelujemy o rozsądek i niewsiadanie za kółko na podwójnym gazie.

Około godziny 8 rano policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu, zostali skierowani w rejon ulicy Powstańców Śląskich, gdzie miało dojść do zdarzenia drogowego. Na miejscu okazało się, że sprawcą zdarzenia jest 63-letni mieszkaniec Zabrza, który kierując pojazdem marki Mazda, nie ustąpił pierwsza przejazdu 54-letniej kierującej Toyotą. Okazało się, że mężczyzna znajdował się pod wpływem alkoholu, a wydychanym powietrzu miał ponad pół promila. Policjanci zatrzymali 63-letniemu mężczyźnie prawo jazdy, a o jego dalszym losie zadecyduje Sąd.

Zabrzańscy policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Wydłużono również okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany, określono na poziomie 3 lat.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here