O omijaniu przepisów przez kierowców TIR-ów słyszał prawie każdy. 

Akcja Truck przeprowadzona przez funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego, wykazała szokujące praktyki kierowców. Policjanci w ciągu kilku godzin skontrolowali 47 pojazdów, co skończyło się wręczeniem mandatów, kar administracyjnych, wniosków do sądu i zatrzymaniem trzech dowodów rejestracyjnych.

Głównym celem akcji było sprawdzenie stanu technicznego pojazdów oraz wymaganych dokumentów. Do głównych przewinień można zaliczyć niesprawne i nieprawidłowe oświetlenie pojazdów, zły stan ogumienia, wycieki płynów, pękniętą szybę i brak badań technicznych. Znalazł się również jeden nietrzeźwy kierowca, kierujący samochodem dostawczym.

Ujawniono również nieprawidłowości co do czasu pracy i odpoczynku. Najciekawsza historia miała miejsce o godz. 13.30 na ul. Pszczyńskiej, gdzie zatrzymano do kontroli ciężarówkę – chłodnię z naczepą przewożącą artykuły spożywcze dla jednej z sieci handlowych. W czasie kontroli policjant odkrył, że na urządzeniu rejestrującym parametry jazdy i czas pracy kierowcy – Tachografie- zainstalowane jest urządzenie fałszujące pomiary. Innymi słowy tachograf w czasie jazdy wskazywał odpoczynek. Funkcjonariusz zabezpieczył dowody i przekazał materiał dowodowy do Inspektoratu Transportu Drogowego z wnioskiem o nałożenie na firmę transportową kary administracyjnej w wysokości 8000 zł. Kierowca został ukarany mandatem karnym w kwocie 2000 zł. 

 

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here