Amfiteatr przy bramie Raciborskiej, hamaki i biblioteka terenowa w Parku Chrobrego?

Jak gliwiczanie oceniają centrum naszego miasta, co im się podoba, a co przeszkadza? Studenci trzeciego roku architektury w ramach zajęć pod nazwą „Struktury miast” ruszyli w teren, by porozmawiać z mieszkańcami Gliwic i poznać ich opinie.

Młodzi ludzie rzucili świeże spojrzenie na śródmiejskie przestrzenie Gliwic. Przygotowali prezentacje, w których poddali je analizie, opisali potencjał oraz problemy, a także zaproponowali usprawnienia. Pierwsze refleksje jakie nasuwają się po obejrzeniu prezentacji? Gliwiczanie szukają w centrum spokoju, cienia i miejsca gdzie można dobrze zjeść. Przeszkadzają im nieestetyczne szyldy czy kamienice, których parter często nie jest spójny z górną elewacją. Chcieliby też, żeby zamknięto wyremontowaną starówkę dla ruchu samochodowego.

Jednak wielu gliwiczan dobrze ocenia gliwickie przestrzenie, dostrzega ich duży potencjał. Wśród burzy pomysłów przedstawionych przez studentów, znalazł się m.in. projekt zagospodarowania terenu przy Placu Rzeźniczym, gdzie znajdują się relikty średniowiecznej bramy miejskiej. Miałoby tam powstać coś na wzór amfiteatru.

plac rzeźniczy

Inna przestrzeń, na której skupili się studenci, to Park Chrobrego. Z przeprowadzonych badań wynika, że gliwiczanie doceniają urok tego miejsca. Jako zdecydowaną zaletę wskazują bujną zieleń i jego naturalny charakter, które zachęcają do wyciszenia się. Problem pojawia się jednak, kiedy przychodzi wieczór – brak tam odpowiedniego oświetlenia, przez to miejsce nie wydaje się zbyt bezpieczne. Bardzo przydałaby się też komunikacja miejska w tym rejonie. Jednym z pomysłów poddanych przez studentów jest stworzenie miejsca do zabawy i bardziej profesjonalnego szkolenia zwierząt.

Studenci zwrócili również uwagę, że w
 parku brak atrakcji. Zaproponowano gry terenowe i planszowe dla dzieci, wystawienie pawilonów – nie tylko gastronomicznych, ale np. biblioteki terenowej. Przydałoby się również miejsce, gdzie można schronić się przed deszczem i hamaki. Padła również propozycja, by przy zachowaniu naturalnego charakteru parku, wprowadzić pewne udogodnienia – np. poprawić nieco nawierzchnię, żeby biegacze mieli lepsze warunki.

Kreatywne podejście studentów przypadło nam do gustu. Na razie wszystko jest tylko projektem w ramach przedmiotu na uczelnię, ale naszym zdaniem wiele z tych rozwiązań można wprowadzić w bliskiej przyszłości.

Chcesz być na bieżąco? Polub nas na Facebooku!

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje