Fantazje na temat piramid nie znają granic. 

Zaszyfrowany przekaz od kosmitów, pomniki przybyszów z Atlantydy, Biblia wykuta w kamieniu, starożytne centra lecznicze, broń masowego rażenia? Czy jednak „tajemnice piramid” istnieją naprawdę? Ależ oczywiście! W sobotę, 6 października, opowie o nich egiptolog – dr Andrzej Ćwiek z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas pierwszego w nowym sezonie spotkania z cyklu ARTEfakty. 

Wbrew powszechnemu przekonaniu wiedza egiptologiczna na temat piramid jest nie tylko rozległa, ale i fascynująca. Zespoły architektoniczne, w których piramidy stanowiły centralny element, były grobowcami, ale nie w dzisiejszym znaczeniu tego słowa. Wraz ze świątyniami grobowymi miały być miejscem odrodzenia faraona do wiecznego życia i rezydencją, w której panuje po śmierci.

Architektura, sztuka, teksty hieroglificzne i rytuały – wszystko służyło temu celowi. Egiptologia od stu kilkudziesięciu lat odkrywa i tłumaczy tę staroegipską drogę ku nieśmiertelności. Uczestniczą w tym także polscy archeolodzy, prowadzący prace w Sakkarze, przy najstarszej piramidzie świata i w świątyni Hatszepsut, kobiety-faraona, w Deir el-Bahari. Podczas wykładu spróbujemy odkodować zaszyfrowany przekaz starożytnych budowli…

Sobota, 6 października 2012, Willa Caro, godz. 16.00
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here