Będą podsłuchiwać czy masz radio lub telewizor

Tak wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Każdy posiadacz sprawnego odbiornika radiofonicznego czy odbiornika telewizyjnego zobowiązany jest do jego rejestracji w ciągu 14 dni od wejścia w ich posiadanie i regularnego wnoszenia opłat abonamentowych. Obowiązek taki wynika z ustawy o opłatach abonamentowych oraz Rozporządzenia Ministra Transportu w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Rejestracji podlega nawet radio w samochodzie. 

Poczta Polska może prowadzić niezapowiedziane kontrole.

Pracownicy poczty będą mogli bez zapowiedzi kontrolować zarówno firmy jak i domy osób prywatnych. Według ministra infrastruktury, powiadomienie zainteresowanych o planowanej inspekcji pozwoliłaby na ukrycie lub usunięcie telewizora czy radia. 

Wątpliwości pojawiły się w momencie, gdy w jednym z kontrolowanych hoteli „wykryto” niezarejestrowany sprzęt. Co ciekawe, pracownicy Poczty Polskiej nie zaglądali do podejrzanych pomieszczeń, gdyż w tym czasie przebywali tam hotelowi goście. Sprawa trafiła najpierw do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a następnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. 

Sąd zaznaczył, że wspominana kontrola nie odnosi się do działalności gospodarczej i nie mają do niej zastosowania przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Tym samym nie jest istotne kto korzysta z telewizora, tylko czy wcześniej zarejestrowano sprzęt. Jeśli zatem pewnego dnia otwierając drzwi, Waszym oczom ukaże się nadstawiający ucho listonosz nie powinniście się dziwić.

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje