CBA w Centrum Onkologii. – Śledztwo dobiegło końca

Dokładnie rok temu pracownicy Centrum Onkologii zostali oskarżeni o niegospodarność.

Sprawa wiązała się z wdrożeniem nowego systemu leczenia i diagnozowania nowotworów. Nowoczesne urządzenie o nazwie „TrueBeam” zostało zakupione za kwotę 18,5 mln złotych podczas gdy w tym samym czasie szpital w Olsztynie zapłacił za podobną maszynę 8,5 mln. Na nic zdały się tłumaczenia dyrektora Instytutu Onkologii, profesora Bogusława Maciejewskiego przekonującego, że gliwicki TrueBeam posiada dodatkowy sprzęt, który znacząco podniósł jego wartość. Lawina ruszyła, a urządzenie mające ratować życie stało się przyczyną wielu problemów. 

W sprawę zaangażowała się prokuratura oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne. Wszczęto postępowanie mające na celu wykazanie czy wyrządzono szkody majątkowe narażające na straty gliwicką placówkę. W czasie śledztwa urzędnicy oraz funkcjonariusze CBA porównywali wyposażenie obu zamówionych maszyn. Po roku wyjaśniono wszystkie wątpliwości. Prokuratura oznajmiła, że nie popełniono przestępstwa. Sprawa została umorzona także przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Okazało się, że do takiej różnicy w cenie przyczyniło się nie tylko wyposażenie, ale również dużo korzystniejszy kurs dolara dla olsztyńskiego zamówienia. 

„TrueBeam” to system do leczenia raka o submilimetrowej dokładności, o największej aktualnie dostępnej szybkości napromieniania. Może być zastosowany do napromieniania dowolnych nowotworów, kwalifikujących się do radioterapii, zlokalizowanych w dowolnym miejscu w organizmie pacjenta. 

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje