Dzięki interwencji Miasta Gliwice, znajdujący się w centrum plac przy Poczcie Głównej zostanie zagospodarowany.

Po latach negocjacji, rozmów, a wreszcie drogą postępowania sądowego, zobligowano użytkownika wieczystego nieruchomości do uzyskania pozwolenia na budowę obiektu biurowo-usługowego wraz z parkingiem i do rozpoczęcia zabudowy terenu.

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku na placu u zbiegu ulic Dworcowej i Dolnych Wałów rozpocznie się budowa kompleksu biurowo-usługowego. Obecnie znajduje się tam ogrodzone klepisko, na którym parkują samochody. W przyszłości stanie wielopoziomowy, naziemny parking zamknięty oraz sześciokondygnacyjny budynek biurowo-usługowy. Inwestycję przeprowadzi firma Global City Re Poland sp. z o.o. Firma ma już pozwolenie na budowę, jest też po uzgodnieniach z Konserwatorem Zabytków. Zgodnie z warunkami umowy, budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a zakończyć w 2018 r. Na użytkownika nałożono dodatkowe warunki dotyczące zagospodarowania terenu: nowy obiekt ma koncentrować reprezentacyjne funkcje usługowe o charakterze śródmiejskim, o urozmaiconej i nowoczesnej architekturze. Inwestor ma też zapewnić odpowiednią ilość miejsc parkingowych.

Plac z historią

Sprawa placu przy poczcie ciągnie się od 20 lat. Pierwszym użytkownikiem wieczystym gruntu była firma BP. W umowie oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste (zawartej przez miasto Gliwice z BP  po przeprowadzonym przetargu nieograniczonym w 1996 r.) zostało jasno określone, co i kiedy ma powstać na placu. Użytkownik podzielił jednak grunty i w 2000 r. sprzedał je spółce Hotel Systems (która wybudowała hotel Qubus) i firmie Echo Investment S.A. Z kolei Echo Investment w 2003 r. odsprzedało swoją część warszawskiej spółce IT Poland Development 2003 sp. z o.o. Spółka uzyskała pozwolenie na budowę biurowca i sal kinowych, jednak firma Cinema City zrezygnowała z inwestycji i ulokowała się w CH Forum. Ponieważ teren nie został zagospodarowany, decyzja o pozwoleniu na budowę kina wygasła w 2004 r. W 2005 r. zmienił się plan zagospodarowania przestrzennego i miasto podjęło próby porozumienia się z ówczesnym użytkownikiem. Ponieważ teren od lat leżał odłogiem, użytkownik terenu nie podejmował żadnych kroków, by zmienić tę sytuację, a próba porozumienia się drogą korespondencyjną przedłużała się, władze Gliwic postanowiły przyspieszyć ten proces i w 2011 r. zwróciły się do sądu o rozwiązanie prawa użytkowania wieczystego. Intencją miasta było doprowadzenie do zagospodarowania tego reprezentacyjnego miejsca na mapie miasta, zgodnie z ustaleniami planu miejscowego. Ugoda  pomiędzy miastem a ówczesnym użytkownikiem wieczystym została zawarta przed sądem w marcu 2012 r. – zmieniono sposób zabudowy terenu i wyznaczono nowy termin zagospodarowania nieruchomości. Postanowienia ugody zostały wpisane również do księgi wieczystej nieruchomości.

W 2014 r. spółka IT Poland Development odsprzedała nieruchomość firmie Global Park Universal sp. z o.o., obecnie Global City Re Poland sp. z o.o. Firma odkupiła nieruchomość wraz z obowiązującymi warunkami – do księgi wieczystej zostały wpisane obowiązki ciążące na użytkowniku wieczystym, których niewykonanie może skutkować rozwiązaniem umowy użytkowania wieczystego na drodze sądowej.

Inicjatywa miasta oraz zawarcie ugody na drodze sądowej zmobilizowało użytkownika do podjęcia konkretnych działań. Miasto odegrało w tej sprawie rolę dopingującą. Podjęliśmy  podobne kroki w stosunku do pozostałych niezabudowanych nieruchomości na terenie Gliwic, które pozostają w użytkowaniu wieczystym osób fizycznych i prawnych. Wszystkie sprawy znalazły się na drodze postępowania sądowego – w większości przypadków została zawarta ugoda dotycząca nowych warunków zabudowy. Tego mechanizmu nie można niestety zastosować w przypadku nieruchomości położonych przy ul. Piwnej, obejmujących teren dawnej Huty ”1 Maja”. Niezagospodarowany plac, na którym miało powstać centrum handlowe Focus, nigdy nie należał do Miasta Gliwice. Jest to nieruchomość Skarbu Państwa, w stosunku do której nastąpiło tzw. uwłaszczenie przedsiębiorstwa państwowego, czyli oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste wraz z przeniesieniem własności zabudowy. Decyzja „uwłaszczeniowa” nie zawierała warunków zabudowy, które można by egzekwować od obecnego użytkownika wieczystego terenu – powiedziała „Miejskiemu Serwisowi Informacyjnemu – Gliwice” Aleksandra Wysocka, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Czas pokaże, czy tym razem użytkownik wieczysty placu przy poczcie wywiąże się ze swoich obowiązków. W przeciwnym razie miasto wystąpi do sądu z wnioskiem o rozwiązanie prawa użytkowania wieczystego i nieruchomość  wróci do zasobu miasta.

 

źródło: UM Gliwice

21 KOMENTARZE

  1. Jacek. Z poczuciem humoru to raczej kiepściutko u Ciebie? No tak, ludzie lepszego sortu to raczej bardzo smutna część narodu.

  2. Jak się Pisiory dowiedzą, że mamy taki fajny plac w centrum miasta to pewnie w jednej chwili powstanie pomnik „poległych” pod Smoleńskiem.

  3. No może wreszcie coś tam powstanie. W roku 1978 dosłownie wyrzucono nas z domu przy Dolnych Wałów, bo miały tam być wybudowane wieżowce. Po wyburzeniu naszego domu przez parę lat rdzewiała na placu konstrukcja stalowa. Miejsce to jest największą hańbą dla miasta od 38 lat.

  4. Tu jak tu, pytam się dlaczego na czas remontu dworca, czy też w ogóle nie został udostępniony plac po Hucie Gliwice, czyżby konkurencja dla płatnego parkowania?

  5. dla niemcow bezwartosciowe takie cos jest my nie potrzebujemy tego lepiej zrobic z tego parking ladny z kostki brukowej duzy parking gdzie mozna zaparkowac isc na zwyciestwa na poczte i wogle

  6. Cytat …..” Dzięki interwencji Miasta Gliwice, znajdujący się w centrum plac przy Poczcie Głównej zostanie zagospodarowany.” ( koniec cytatu ) ……..Ha …ha ..ha …..Ileż to razy mieszkańcy miasta słyszeli z ust miejskich urzędników takie zapewnienia ….I co ….ciśnie się na usta niecenzuralne słowo zaczynające się na literę g i po 20 latach nawet zwietrzałe i nie cuchnące . Miasto 20 lat temu ( w I kadencji nam w Gliwicach , od lat nam panującego ) ” sprzedało ” ( dało w wieczyste użytkowanie gruntu ) w ścisłym centrum miasta atrakcyjną działkę , tym samym pozbywając się bezpośredniego wpływu na to co na tam się będzie działo . Koncern BP od samego początku planował tam wybudować stację benzynową …..To tak samo jak by magistrackie głowy zdecydowały się sprzedać skwer Doncaster z przeznaczeniem na stacje benzynową wraz z myjnią samochodową . Z tego też ( oczywistego ) powodu mieszkańcy pobliskich domów oprotestowali taki sposób zagospodarowania tego terenu….No i koncern BP „wpuszczony w maliny ” przez ” sprzedające” ten teren zrobiło miastu ” kuku ” i zaczęło się …(Cytat z artykułu ) ” W umowie oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste (zawartej przez miasto Gliwice z BP po przeprowadzonym przetargu nieograniczonym w 1996 r.) zostało jasno określone, co i kiedy ma powstać na placu. Użytkownik podzielił jednak grunty i w 2000 r. sprzedał je spółce Hotel Systems (która wybudowała hotel Qubus) i firmie Echo Investment S.A. Z kolei Echo Investment w 2003 r. odsprzedało swoją część warszawskiej spółce IT Poland Development 2003 sp. z o.o. Spółka uzyskała pozwolenie na budowę biurowca i sal kinowych, jednak firma Cinema City zrezygnowała z inwestycji i ulokowała się w CH Forum. Ponieważ teren nie został zagospodarowany, decyzja o pozwoleniu na budowę kina wygasła w 2004 r. ” ( koniec cytatu ) …….I tak ciągnie się od 20 lat ….Dziś kolejny raz czytamy cytat …..” Dzięki interwencji Miasta Gliwice, znajdujący się w centrum plac przy Poczcie Głównej zostanie zagospodarowany.” ( koniec cytatu ) ……..Ha …ha ..ha ….

  7. A może zrobić coś,, zielonego,, dla ludzi… Żeby sobie posiedzieć.. Popatrzeć na,, przyrodę,,……. Za niedługo będą wszędzie tylko budowle stały…

  8. sluchaj gościu to może zróbmy tak – ty kupisz w centrum Gliwic fajną działkę za kilka baniek a pozniej oddasz ją pod bezpłatny darmowy parking?

  9. ” Obecnie znajduje się tam ogrodzone klepisko, na którym parkują samochody” Ten co to napisał to chyba tam nie był od kilku lat lub ma problemy ze wzrokiem. Nawet na tym zdjęciu widać że nie parkują tam samochody. Był tam kiedyś parking ale został zamknięty a teren ogrodzony i zamknięty. Teraz jedyne co tam „parkuje ” od chyba 4 lat to chwasty i trawa. A mnie prędzej kaktus wyrośnie na ręce jak zobaczę tam parking – w Gliwicach urzędnicy to jedynie potrafią zamykać i likwidować parkingi.

  10. Jedno gorsze od drugiego znowu świetne miejsce przekazane na złomowisko czyli parking i to nie podziemny.. Uroczy pomysł nie ma co na ścisłe centrum miasta. Co za brak wyczucia i wyobraźni.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here