Poczta Polska podnosi ceny dla klientów indywidualnych. Spółka Skarbu Państwa w dość nietypowy sposób reaguje na zmiany rynkowe – za podwyżką cen ma przemawiać przede wszystkim ponad 10 proc. spadek nadawanych listów. Już od 1 marca zapłacimy więcej m.in. za listy ekonomiczne i priorytetowe. Tutaj średnia zmiana wyniesie 14 groszy, a w obrocie zagranicznym 39 groszy.

Dla przykładu – wcześniej za standardowy list ekonomiczny, o wadze 350 g płaciliśmy 1,75, po podwyżce zapłacimy 2 zł ten, natomiast cena listu priorytetowego z 2,35 zł wzrośnie do 2,5 zł. Cena krajowej przesyłki listowej poleconej nie zmienia się.

Ceny paczek również pójdą w górę. Obecne nie były zmieniane od 7 lat mimo wzrostu kosztów utrzymania takich jak energia, podatki od nieruchomości itp. – Aktualna zmian cen paczek ma na celu zapewnienie ich rentowności – mówi Zbigniew Baranowski, rzecznik Poczty Polskiej i dodaje – Ceny paczek pocztowych nie zaliczanych do usług powszechnych nie ulegają zmianie i są konkurencyjne rynkowo. Są to m.in. paczki kurierskie i związane z obsługą e-commerce. Na przykład przesyłka ekonomiczna o wadze do 1 kg będzie kosztować 13 zł, a priorytetowa 14, wcześniej płaciliśmy odpowiednio 9,5 zł i 11 zł.

Zdajemy sobie sprawę że klienci piszą coraz mniej papierowych listów, a te które są w obrocie, rozkładają się na wszystkie firmy pocztowe, natomiast obowiązek świadczenia usług powszechnych obciąża tylko jedną z nich, czyli Pocztę Polską ale trzeba przyznać, że to dość ciekawy sposób pojmowania mechanizmów rynkowych. Strategia „im mniej klientów tym wyższe ceny” raczej nie zachęci do częstszego korzystania z usług Poczty Polskiej. Dostrzegamy jednak jeden plus tej sytuacji – być może zmniejszą się kolejki w urzędach pocztowych.

60 KOMENTARZE

 1. Nie rozumiem komentarzy typu: długie kolejki, nie uprzejme Panie w okienku… Przynajmniej dwa razy w tygodniu chodzę na pocztę na osiedlu Gwardii Ludowej i nie dość, że obsługa błyskawiczna, a nadaję na kraj i do Europy to jeszcze uprzejma. Wzrost cen? Poczta obecnie jest najtańszym operatorem jeśli chodzi o poczty w Europie.

 2. Dziwicie się? Kradną paczki! Dostarczają otwarte paczki! Są leniami! Non stop trzeba marnować czas by lecieć i coś wyjaśniać! Listonoszowi nie chce się zadzwonić/zapukać i sprawdzić czy ktoś jest w domu a potem choremu trzeba zapierdzielać na pocztę bo jak poprosiłam o przyniesienie jeszcze raz to zażyczyli sobie zapłatę za paczkę! Przez nich musiałam opłacać 3x paczkę bo listonosz ślepy jest, reklamacje ani skargi nie działają. A niech się w dupę pocałują. (y)

 3. W tym roku już 4-krotnie korzystałam z usług poczty. A wyglądało to tak.
  Za każdym razem spędziłam mile czas w długiej kolejce. Otwarte jedno okienko na trzy ba na cztery….
  Nie jest prawdą, że nie korzystamy z poczty tylko procedury przy okienku są sprzed wielu lat.
  Pani szuka w komputerze, potem znika gdzieś za ścianą, potem znów szuka w komputerze, potem idzie po plastikowy czerwony koszyczek, przegląda wszystkie papierki i mówi że pewnie dziś dostałam awizo i jeszcze przesyłka, która leży na jej biurku, nie została zarejestrowana i że mogę ją odebrać najwcześniej jutro. Informuje wtedy panią, że awizo przyszło w piątek a dziś jest środa i nie przyszłam wcześniej, bo poczta w poniedziałek i wtorek jest czynna tylko do 16.00 a ja pracuje do 16.
  Krótkie aha, zagląda znów do komputera i prosi o dowód. Po kolejnych paru minutach wychodzę zadowolona z poczty z moją przesyłką. I tak podobnie już cztery razy tylko w tym roku! Kto jak kto, ale ja korzystam z usług poczty 😀 ba nawet za dwie przesyłki sama zapłaciłam!

 4. Fajny artykuł. Szkoda, że nie ma słowa o wygranym przez pocztę przetargu na obsługę sądów i prokuratur oraz konieczności zatrudnienia dodatkowych ludzi w związku z tym. Dwa lata miałem „przyjemność” korzystać z doręczania przez InPost i skromnie mówiąc – poczta doręczała do trzech dni ekonomiczny polecony (często na następny dzień), InPost z kolei w pierwszych miesiącach doręczał w dwa-trzy tygodnie przesyłki w ramach samych Gliwic (teraz średnia to jakieś pięć dni).

 5. Co wy ludzie opowiadacie!!Niby nikt nie wysyła nic pocztą??A dlaczego to co dzień mam w cholere poleconych?I nie mówie tu jakiś pitach czy fakturach.Mówię o kopertach bąbelkowych w których są zapewne przesyłki z allegro.Dzień w dzień ludzie coś zamawiają i wcale nie pisze awiz z miejsca tylko to nosze.Potrafie tego miec 20/30 dziennie.A dlaczego bo to tania alternatywa dla paczki.”Małe” rzeczy można smiało wysłac takim listem i ludzie z tego korzystają.Dlatego proszę nie pisać jak się nie ma bladego pojęcia o sytuacji na rynku.Pomijam jakość usług bo poczta robi cięcia gdzie się da niestety kosztem klienta.Listonosze mają coraz wieksze rejony coraz więcej przesylek a co za tym idzie są też i bardziej zmeczeni.Nie tłumaczy to żadnego z nich gdy wystawia awizo z miejsca nie sprawdzając czy klient jest w domu.Po prostu nie ma już sił po raz enty wchodzić na ktoreś tam piętro.Jest to skutkiem tego że poczta nie ma porządnego menadżera który by to ogarnął i ludzie są przeładowani pracą .Pań na okienkach też brakuje a przy tym mimo systemu komputerowego obsługa trwa wieki bo ktoś kasę zgarnął ale nie dopracował kompletnie niczego.Tak jak ktoś pisał jest to wielki moloch z którego ktoś doi kasę kosztem i klientów i pracowników.Zero organizacji totalnie.Ale co tam trzeba psy wieszać na listonoszu chociaż on niewinny za swą firmę.Fajnie by było mieć 40 poleconych zajść do każdego klienta z uśmiechem i zgadać jak mija dzień.Ale to nierealne jak się ma ich 150/200.Trzeba lecieć dalej zziajany i z bólem pleców za 1200 wypłaty.

 6. Czepiacie się paru groszy podwyżki. Kilkanaście miesięcy temu chciałem zapłacić rachunek telefoniczny (kwota 50pln). W tym celu udałem się do kilku banków przy ul. Zwycięstwa i Pl. Piastów. Nie znalazłem żadnego banku, w którym prowizja za tę usługę (przelew 50 pln) była by niższa niż 20 pln! W Deutsche Bank żądano 30 czy 40 pln, to samo w PKO BP, a w banku na Pl.Piastów (City Bank) zażądano 40 pln plus 0,5 % od kwoty przelewu!!!. Ponadto, pomimo tak wysokich marż wziętych z księżyca (oficjalna ściema to, że nie jestem klientem danego banku, brak konta w danym banku) to ŻADEN BANK ZA TAK WYSOKĄ OPŁATĘ NIE GWARANTOWAŁ SESJI W DNIU PRZELEWU (dochodziła godzina piętnasta)!!!
  W „Kasie Stefczyka” poinformowano mnie, że przyjmują przelewy tylko wówczas, gdy ma się u nich konto!!!
  Z Pl. Piastów udałem się do Poczty Głównej, w której bez problemu mogłem zrealizować przelew. Za dopłatą 0,50 pln miałem zagwarantowaną sesję TEGO SAMEGO DNIA. Poczta Polska rzeczywiście przelała pieniądze tego dnia. Za „skomplikowaną operację” zapłaciłem tylko 3 pln. Porównajcie sobie to z marżami banksterskimi!!!.
  Oczywiście, że można dokonać przelewu przez internet, ale chciałem tak i już…
  Przy okazji, Pani w okienku pocztowym była wyjątkowo grzeczna i uprzejma, w przeciwieństwie do personelu banków, które odwiedziłem.
  Dziękuję Poczto Polska. Zadowolony klient.

 7. Idioci!! Jak podniosą to wogle każdy będzie miał ich w dupie, od kiedy jak się ma mało klientów podnosi się ceny?? Bardziej obstawiam że trzeba jakieś promocje dać żeby klienta przyciągnąć ofertą, no ale to polska tu wszystko jest na opak.

 8. To nie prawda, ze nie korzystamy z usług! Poczta po prostu przespała swój rozwój i utknęła w latach 80-tych.
  Trzeba przejść pewną ewolucję i nie likwidować Poczty bo to historia i tradycja, i wciąż są potrzeby.

 9. Jeśli ta instytucja nie zacznie nadążać za trendami i nie zacznie wprowadzać technologii to niedługo zdechnie marnie. Zawsze kiedy stoję w tej głupiej kolejce do okienka zastanawia mnie czemu nie stoi tam jeszcze automat, który sam by zważył list ostemplował i wyświetlił ile monet mam wrzucić do niego. Zrobił się z tego jarmark gdzie można kupić znicza, książke kucharską, ręcznik itp.

 10. To nie prawda, ze nie korzystamy z usług! Poczta po prostu przespała swój rozwój i utknęła w latach 80-tych.
  Trzeba przejść pewną ewolucję i nie likwidować Poczty bo to historia i tradycja, i wciąż są potrzeby.

 11. wiekszy marketing i konkurencyjne ceny tylko to moze uratowac poczte a nie podwyzka cen- kretyni, zwlaszcza jezeli chodzi o paczki jest olbrzymia konkurencja, mnostwo innych kurierskich firm, kioski Ruchu i In Post

 12. Powiedziałbym abyś to yy oprzytomniał… Jedyne co dostaję do skrzynki pocztowejto kartki na święta i urodziny, no i pit oczywiście. Całą resztę załatwiam online i nie żałuję. W ciągu roku może z 5 rzeczy zakupionych w sieci idzie przez PP reszta leci na paczkomat bo kurierzy doprowadzają mnie do białej gorączki… „Jesteś w pracy do 1600? Pozwól że mimo informacji na paczce przywiozę ci ją o 0900 i będę mieć pretensje o to że nie ma cie w domu” – każdy kurier. Za kilka lat PP będzie funkcjonować sezonowo: sezon świąteczny, wigilijny i pitowy. Firmy kurierskie podobnie jak będą dostarczać paczki tak jak teraz

 13. geniusz !!!. Nikt nie kupuje w moim sklepie bułek po 40 gr. Podniose ceny na 2,5 zl. Przybędzie klientów 😀 ” bhawo, bhawo”, jak by hanka powiedziała 😀

 14. No ale pocztę można omijać na milion sposobów. Jedynym ratunkiem dla PP to rachunki starszych ludzi którzy nie robią ich przez internet lub w żabkach (a jest ich coraz mniej), faktury (coraz więcej ludzi decyduje się na efaktury np za zniżki na abonamencie za telefon) jakieś pomniejsze pierdoły leciutkie jak piórko no i oczywiście pity (to się raczej nie zmieni)… Za jakieś 5-10 lat będzie krucho bo dużo staruszków wymrze a i faktur będzie mniej….A armia urzędasów musi pobierać pensję za picie kawusi i granie w pasjansa prawda? 😉

 15. Dlatego, że monopol do przekazywania przesyłek do 300gram? – nie wiem ilu- to chore wynaturzenie. Jakim prawem państwowa instytucja ma prawo zagarnąć rynek jedynie dla siebie dyktując warunki i ceny??? Dzięki takim działaniom firmy kurierskie byly zmuszone do marnowania SETEK TON STALI na płytki obciążające listy. TO niezdrowe reanimować takiego trupa i karać za to klientów. Powinni odebrać monopol i zrestrukturyzować na kształt prywatnych firm by były bardziej konkurencyjne… Dziś wynajem budynku na miarę wielkości i lokacji Poczty w Gliwicach wynosi dziesiątki tysięcy zł miesięcznie.

 16. Tiaaa czy to poczta czy kurierzy to jest jeden **** – oba do dupy! Pamiętam jak zamawiałem części do repliki chyba DPD mi to dostarczało… Cały dzień przesiedziałem w domu (wakacje pomaturalne) i nagle o 2100 pojawia się informacja na stronie że kurier był i zostawił awizo KTÓREGO NIE MA W SKRZYNCE. Albo jak byk jest napisane na paczce dostawa po 1500 to oczywiście telefon od kuriera o 0900 czemu nie mogę odebrać… A do pracy nie przyjedzie – bo nie oraz informacja że jutro o 0900 też nikogo nie ma w domu nie dociera… Jak wyżej pisałem – tylko paczkomaty.

 17. Ale czemu się dziwić? Ktoś kiedyś spędził na poczcie mniej niż 20 minut? Przychodzę godzina 18 wiadomo, że ludzie kończą pracę i lecą na pocztę z awizo, a tam jedno okienko czynne. Po głupi znaczek i kopertę swoje trzeba odstać (nie można zrobić automatów?) Chyba każdy znalazł kiedyś awizo mimo iż był w domu. Ostatnio uśmiałem się gdy pani zapytała się mnie czy chcę puścić list priorytetem :)))) – priorytet już dawno powinien być standardem.

  Żeby tracić pieniądze w erze allegro i zakupów internetowych trzeba być skrajnie niekompetentnym….

 18. Wzrasta cena detaliczna dla klienta indywidualnego, firmy mają cenę bez zmian,dużo niższa. A do zarzutu że upadnie, śmiech na sali, poczta w zasadzie wykonczyla już 3 przewoźników. Jestem kurierem, widzę co się dzieje w koło.

 19. Dokładnie, jakie pałace sa kolo m 1 w zabrzu poczty wszysko upada kopalnie nasz handel huty itd to dlaczego nie poczta nic juz sie nie oplaca w naszym kraju brawo!!

 20. A kto by chcial stac w tych jebitnych kolejkach, gdzie czynne sa tylko dwa okienka…. ostatnio bylam nadac paczke to myslalam ze dostane bialej goraczki… juz nie tylko w sklepach i u fryzjera ale i na poczccie sa starsze Panie opowiadajace swoj albo czyjs zyciorys:D lepsze sa niz google:D

 21. apowinna zrobic odwrotnie i było by więcej chętnych!!! awiza zostawiają w skrzynkach mimo,że adresat w domu,wiele uchybien jest ze strony poczta-listonosz.koszt paczki 1,300 kg to 62 zł kto to widział ? a przewozników od groma i to własnie jest problem!

 22. Dlatego Pocztę Polską omija się szerokim łukiem… Konto w banku można założyć w 20 minut nawet nie będąc pełnoletnim a internet dziś ma każdy. Do odbioru paczek polecam paczkomat – wiele razy korzystałem i nie mam się do czego doczepić 🙂 Przynajmniej można sobie przyjść nawet o 0400 bez jaj z kurierami którym nigdy nie pasuje termin dostarczenia wpisany na paczce, bez biegania po wiecznie zatłoczonej poczcie by dowiedzieć się że przesyłki nie ma bo listonosz nie wrócił jeszcze itd

 23. NO TO ZACHĘCAJĄCO!!!??? NIE DOŚĆ ŻE SIĘ OCIĄGAJĄ, PRZED ŚWIĘTAMI CIĄGŁY MŁYN, WIECZNIE KOLEJKI PO 10 OKIENEK DZIAŁAJĄ ZWYKLE 2, PACZKI I LISTY GINĄ, LISTONOSZE MYLĄ ADRESY NIE ZOSTAWIAJĄ AWIZO ITP-POWINNI SIE ZLIKWIDOWAĆ A NIE….USŁUGI MARNE A PŁACISZ JAK ZA NEI WIEM CO ;((((

 24. Ceny podnosza????!!!!kpina jest to,ze ja idac placic za zus na dzialalnosci za 3 kwity place prowizji 15 zl !!!przelew jak kazdy inny! Zaplacilam tak 2 razy i zaczelam robic przelewy internetowe za darmo. Niech dalej podnosza ceny. Pewnie ”super ”na tym wyjda:-)

 25. hmm w ostatnim odcinku adbastera widać było pogrom ich cen … paczka pocztexem poznan – tg ok 40 zl… dpd za to samo ok 18 zl hmm wniosek ? teraz ceny za wysokie 🙂 ale w czasie dostaw wygrali 😛

 26. Jesli podniesie te swoje daremne paczki ekonomiczne do 13zl a za 15zl kurier ubezpieczony dostarcza paczke w 24h a nie w 5 dni to powodzenia zycze. 😉 Jak jeszcze emeryci przestana robic przelewy na poczcie to juz na pewno bedzie koniec Poczty Polskiej 🙂

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here