Przypominamy, że w Galerii Café Silesia Muzeum Miejskiego w Zabrzu, nadal można zwiedzać wystawę „Opowiem Wam o Zabrzu”, która wprowadzi wszystkich zwiedzających w klimat tegorocznych obchodów stulecia naszego miasta.

– Muzeum Miejskie w Zabrzu to jedna z najważniejszych instytucji kultury na mapie Zabrza. Cieszę się, że dzięki wspólnym wysiłkom i determinacji w działaniu możemy się dziś szczycić organizacją licznych projektów przybliżających wiedzę o naszym mieście, górnictwie i śląskiej tradycji – komentowała Małgorzata Mańka-Szulik.

Swego rodzaju przewodnikiem po wystawie jest Antoni Rolnik, górnik, który był wieloletnim naczelnikiem gminy Zaborze. Życie jego i jego rodziny, to ciekawy przykład jak ludzie wywodzący się z gospodarstw chłopskich podejmowali pracę w rodzącym się przemyśle. Niektórzy z nich, jak nasz przewodnik, awansowali w strukturach lokalnej administracji.

Wraz z industrializacją do Zabrza szybko zawitały zdobycze cywilizacyjne, m.in.: kolej żelazna, gaz, wodociągi, tramwaje, prąd elektryczny. Przemiany widoczne były również w miejscowym budownictwie mieszkalnym – budownictwo drewniane wypierane było przez osiedla patronackie budowane z cegły, a także kamienice mieszczańskie budowane przy ważniejszych ulicach.

Ważną dziedziną życia ludzi jest sfera duchowa. Oprócz dominujących katolików, mieszkali tu również ewangelicy i żydzi. Materialnymi śladami ich obecności są liczne świątynie, cmentarze, przedmioty kultu religijnego i druki religijne.

Nie wszyscy zabrzanie pracowali w kopalniach i hutach, ale wszyscy korzystali z usług lokalnego rzemiosła i handlu. Dopełnieniem wystawy jest prezentacja obrazów i grafik zabrzańskich artystów-plastyków.

źródło: UM Zabrze
fot. Paweł Janicki

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here