Czym różnią się kraszanki od pisanek? Niedziela pod znakiem zajączka

Wizyta wielkanocnego zajączka w ogrodzie Willi Caro to już tradycja. W tym roku także stanie się jej zadość – w Niedzielę Palmową gliwickie Muzeum zaprasza najmłodszych na poszukiwanie pozostawionych przez szaraka niespodzianek. Prezentów szukać będziemy o godzinie 10.00, a od godziny 11.00 Muzeum zaprasza na warsztaty i zajęcia, które przybliżą nam symbolikę i obrzędowość Świąt Wielkiej Nocy. Dowiemy się, w którym regionie Polski na świątecznym stole królują kraszanki i czym różnią się od pisanek? Gdzie młodzież w Niedzielę Wielkanocną bawi się w „Przywołówki” i kim jest Siuda Baba, która w noc przed Lanym Poniedziałkiem odwiedza domowników w podkrakowskich wsiach? Ozdobimy jajka metodą batikową i opowiemy o znaczeniu barw używanych przy tej czynności, a wszystkich, którzy wielkanocne pisanki będą chcieli spożyć we własnoręcznie przyozdobionym jajeczniku zaprosimy na zajęcia Wielkanocnej Akademii Małego Odlewnika.

Poszukiwanie ukrytych przez zajączka wielkanocnego niespodzianek w ogrodzie Willi Caro – wstęp wolny, ze względu na ograniczoną ilość miejsc zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

Koszt udziału w warsztatach i zajęciach 1 zł od osoby – zapisy pod numerem telefonu 783 560 006. Rezerwacja miejsc jest możliwa od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 – 16.00.

niedziela_z_zajaczkiem_gliwiceHarmonogram Niedzieli pod znakiem zajączka, 20 marca 2016:

Godz. 10.00 – poszukiwanie ukrytych przez zajączka wielkanocnego niespodzianek w ogrodzie Willi Caro.
Godz. 10.45 – w sali konferencyjnej o Wielkanocy i wielkanocnych zwyczajach opowie Teresa Drapała – kroszonkarka.
Godz. 11.00 i 13.00 – Wielkanocny Atlas Etnograficzny W którym regionie Polski na świątecznym stole królują kraszanki i czym różnią się od pisanek? Gdzie młodzież w Niedzielę Wielkanocną bawi się w „Przywołówki” i kim jest Siuda Baba, która w noc przed Lanym Poniedziałkiem odwiedza domowników w podkrakowskich wsiach? Na czym polegała zabawa „Na Rękawce”? Na okres Świąt Wielkiej Nocy, a także poprzedzający je Wielki Post, przypada cały szereg zwyczajów ludowych, z których część wykazuje wciąż dużą żywotność. W trakcie zajęć posłuchamy o tym, jak Wielkanoc obchodzili nasi pradziadowie i przygotujemy mapę obrzędów i zwyczajów związanych z Wielką Nocą, wzorowaną na Polskim Atlasie Etnograficznym. Warsztaty będą prowadzone w oparciu o prezentację multimedialną, w trakcie której wyświetlane będą zdjęcia przedstawiające poszczególne zwyczaje na terenach Polski. Zapraszamy dorosłych i dzieci od lat 6-ciu. Czas trwania – 60 min.

Godz. 11.00 i 13.00 – Wielkanocne kraszanki zdobione metodą batikową Warsztaty rękodzielnicze – tradycyjnego zdobienia jajek wielkanocnych metodą batikową, polegającą na nanoszeniu wzorów roztopionym woskiem na białym, niebarwionym jajku. Po naniesieniu wzoru jajko wkłada się do letniej lub zimnej farby, która barwi skorupkę nie pokrytą woskiem – miejsca zamalowane woskiem pozostają w białym kolorze. Czynność tę można wykonywać kilkukrotnie, rysując kolejno wzory na zafarbowanych powierzchniach i barwiąc jajko na coraz ciemniejsze kolory. Takie zdobienie jajek jest szczególnie popularne na wschodnich terenach Polski, obecnie spotykane także na Górnym i Dolnym Śląsku. Podczas warsztatów zdobienia wielkanocnych kraszanek opowiemy o tradycjach przyozdabiania jaj wielkanocnych i symbolice barw używanych przy tej czynności. Warsztaty poprowadzi Teresa Drapała, zajmująca się zdobnictwem od wielu lat. Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w warsztatach prosimy o przyniesienie ze sobą białych lub jasnych surowych lub ugotowanych jaj. Przed malowaniem jajko należy „odtłuścić” – używamy do tego wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jajka ugotowane odtłuszczamy zaraz po ugotowaniu i osuszamy (najlepiej chusteczką higieniczną). Zapraszamy dorosłych i dzieci od lat 6-ciu. Czas trwania – 60 min.

Godz. 11.00 i 13.00 – Wielkanocna Akademia Małego Odlewnika
Opowiemy o pisankach i kraszankach, a także o znaczeniu jajka – jednego z najważniejszych symboli Świąt Wielkiej Nocy. W części warsztatowej zajęć uczestnicy ozdabią gipsowe zajączki, podstawki pod jajka i świeczniki z wielkanocnymi motywami. Zapraszamy dorosłych i dzieci od lat 5-ciu. Czas trwania – 60 min.

źródło i foto: Muzeum Gliwice

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje