W tym roku zima nie dała się nam szczególnie we znaki. W związku z tym, nie czekając na kalendarzową wiosnę, na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach rozpoczęto już porządkowanie zieleńców w pasach drogowych. Śmieci zbierane są 6 dni w tygodniu przez firmę wykonawczą wyłonioną w przetargu. Co niepokojące, w lutym br., każdego dnia wykonawca sprzątał z poboczy ok. 1200 kg , w sumie zebrano 29 ton przez cały miesiąc. W styczniu br. uzbierało się tego około 32 ton, większość to śmieci komunalne.porzadki_gliwiceNa pasach drogowych można znaleźć nie tylko butelki po napojach i papierki ale nawet worki śmieci z gospodarstw domowych czy stare telewizory. Zarząd Dróg Miejskich jest odpowiedzialny za pas drogowy oraz działki drogowe, które są sprzątane na bieżąco. Natomiast za pozostałe grunty należące do wspólnot, firm czy osób prywatnych ZDM nie odpowiada.

źródło i foto: ZDM Gliwice

46 KOMENTARZE

 1. nie mogę też tego pojąć, skoro stać ich na wyprodukowanie (zakupienie) takiej ilości śmieci to już nie stać ich na opłacenie pojemnika na śmieci ? Chyba nikt z bloku mieszkalnego nie jedzie z woreczkiem śmieci za miasto aby je wyrzucić na poboczu drogi czy lasu…. może jakieś firmy? Ale są to mocno podli ludzie !!!!!

 2. Przeważnie ludzie z domków jednorodzinnych tak się pozbywają śmieci. Pod Eclerciem parkują robią zakupy i przed odjazdem zostawiają woreczek ze śmieciami

 3. Oczywiście Ale to tylko część prawdy Zobacz Litwę pomijając względy kulturowe Za wywalenie śmieci do lasu kara jest taka że drugi raz nikt tego nie zrobi Wracając na nasze podwórko Odkąd pamiętam zawsze wędrując po lasach sygnałem że zbliżasz się do wsi były oprócz ujadania psów sterty śmieci Opłaty były dużo mniejsze a i tak wywalić do lasu było wygodniej Nawet niemal za płot. Sposób myślenia

 4. Bogdan Święcicki bzdury pleciesz. śmiercią karano za kradzież mięsa a ludzie i tak kradli. Ludzie robią to co im się opłaca lub na czym mogą zaoszczędzić. Państwo ich łupi to i bez żenady wolą wywalić śmieci do rowu. Opłaty za śmieci wzrosły o 100% a opłaty są naliczane od metra kwadratowego mieszkania. Jakby pusty dom sam śmiecił. Samotna babcia na rencie, której zostało spore mieszkanie płaci więcej niż wieloosobowa młoda rodzina w małym mieszkaniu. To taka gówniana sprawiedliwość.

 5. Bo to brudasy i flejtuchy Nie dojrzeli do pojęcia że mój dom nie kończy się za drzwiami chałupy .Ich dziadowie osrywali stodołę dookoła dopiero Sławoj nauczył jak należy budować tzw sławojki Więc zbytnio się nie dziwmy Jedynie drakońskie kary są w stanie wpłynąć na zmianę zachowań

 6. Odciski palców załatwiły by sprawę. Przy wyrabianiu dowodu tak jak paszporcie. Baza danych dla Policji i winnych karać wysokimi grzywnami. Nikt by nie uniknął kary… marzy mi się takie rozwiązanie sprawy 🙂

 7. To zdjęcie z ulicy Ku dołom. W niedzielę widziałam że „opróżnił się” tam jakiś warsztat samochodowy! Miasto powinno zainstalować jakieś ukryte kamery i kary tak wysokie, żeby jeden z drugim zapomniał z wrażenia, jak się nazywa!

 8. Ale tak jest. Niechce się na bieżąco wynosić śmieci. Tylko magazynuje się. Później firmy wywozowe nie maja obowiązku brać więcej niż ( w mnie 3 worki ) więc niezabrany nadmiar do bagażnika i do lasu

 9. zazdrosc przez Pana przemawia?
  przeciez KAZDY placi, bo MUSI, za wywozenie smieci (skoro gdzies mieszka). farmazony o nowobogackich moze Pan sobie schowac do kapelusza.

 10. W sumie dla efektu wystarczy się odezwać i odejść, nie wdawac się w dyskusje, jak ludzie popatrzą na takiego co się tam dzieje, albo znajomi zobaczą kto to jest , to czasem lepszy efekt da:)

 11. Chociaż tyle że podniosła, bo w moim przypadku rzadko kiedy ktoś podniesie, częściej słyszę niestety obelgi.. co jest zresztą kolejnym problemem w tym społeczeństwie.

 12. Biedni nie wyrzucają śmieci do lasu tylko ci co mają domki jedno rodzinne albo większe wille.. Dom za pół miliona albo milion ale śmieci do lasu..

 13. Kiedyś babcie dwie, moze po 80 lat , otwierają paczkę fajek, i na ziemię to wszystko, ja na wesoło- tak, na młodzierz narzekać a same taki przykład dajecie, zaczerwienila się, coś pod nosen pomruczała ale podniosła:)

 14. To tak zwani nowobogaccy, by jak najmniej wydawać na usuwanie śmieci, a wyrzucanie….mają to gdzieś, przecież mam 6 tysiaków miesięcznie, wali mnie kto to posprząta:((

 15. O ile jeszcze kupy idzie zrozumieć, bo samej mi sie zdarzy jej nie zebrać, bo w pospiechu zapomniało sie reklamówki, to z papierkami sie zgodzę. I tu nie chodzi tylko o młodzież, starsi nie dają przykładu, rzucają wszystko byle gdzie a spróbuj im zwrócić uwagę to Cię od kurew wyzywają. Takie mamy społeczeństwo. Brud, smród i mogiła.

 16. Jak taki łebek- choć to nie w Gliwicach- idzie z kolegą, otwiera bartonik i papierek na chodnik, to wołam za nim- Ej, gdzie ten papierek? Powiedział upadł mi, hehehe, ale podniósł i wrzucił do kosza. To nie ustawa śmieciowa tylko dom, rodzina, szkoła. Rodzice w robocie, na fejsbukach a młodzi robią co chca, nikt się nie odezwie, nie zwróci uwagi i takie efekty… To same ze sraniem psami po chodnikach i trawnikach…

 17. Ludziom się wydaje, że tylko oni tu są, tu żyją, im się należy, przecież nikogo po nich nie będzie. Wywala się wszystko, ostatnio w parku gołębie dziobały chlebek i szkielet kurczaka!! Co się w głowie ma, żeby 1. tym dokarmiać ptaki. 2. wyjść z domu i albo rzucić pod okno, albo do siaty i dawaj do parku. Skandal, a mandatów nie widać. O większych gabarytach nie ma co wspominać, jak takie „drobne” śmieci ma porządku dziennym.

 18. Hehe, nowa wspaniała ustawa śmieciowa miała to przecież zmienić… Zmieniła – ceny odbioru śmieci dla niektórych osób wzrosły nawet o 300%.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here