spot_img

„Drzwi” otwierają się od czwartku

drzwi19 kwietnia otwiera się na oścież kolejna edycja Festiwalu „Drzwi”, organizowanego przez Gliwicki Klub Filmowy Wrota. Na cztery dni przekrocz próg „Mrowiska” i wejdź w świat filmu, muzyki i ludzkiej pasji.

Na początku było „The doors”. To pierwsze drzwi, które wzbudziły we mnie tak pozytywne emocje. Później przekraczałam niejedne progi – pewne drzwi stały przede mną otworem, a czasem  były jedynie uchylone. Oj, nie raz kładłam miedzy nie palec. Bywało też, że drzwi mi pokazywano, bym wykazała się sprytem i weszła przez okno.

„Są rzeczy znane i są rzeczy nieznane, a pomiędzy tymi rzeczami znajdują się drzwi” (William Blake)

Trzy lata temu z entuzjazmem szczenięcia,przekroczyłam drzwi kina Amok i dołączyłam do widowni Festiwalu „Drzwi”, organizowanego przez Klub Filmowy „Wrota”. Jak się okazało – zarówno entuzjazm, jak i wierność „Drzwiom” miały zostać mi na lata. Później festiwal odbywał się w MDK’u – fajnie było, ale gorąco. W zeszłym roku Organizatorzy skorzystali z gościnności firmy Fluor i zaprosili nas na wysokie piętra biurowca przy ul. Wyszyńskiego. Festiwal odrobinę stracił na klimacie, chociaż niedzielny filmowy poranek w biznesowym otoczeniu był jakby z innej rzeczywistości. Jednak bez względu na miejsce, zawsze trafiałam na niezłe, niezależne kino, możliwość spotkań z twórcami oraz inspirujące warsztaty.

W tym roku wszystkie wydarzenia V edycji Festiwalu odbywać się będą w Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” (ul. Pszczyńska 81). Oby sprawdziło się ludowe powiedzenie „ludziów jak mrówków”.

„Drzwi” staną otworem 19 kwietnia o 12:00 i zaczną się od pokazów fabularnego kina amatorskiego. Później przyjdzie czas na dokument i pełny metraż. I tak przez kolejne dni.

Jury ogłoszonego przy okazji Festiwalu konkursu, stanowić będzie publiczność, a wszyscy, którzy wezmą udział w głosowaniu mają szansę na nagrody niespodzianki.

{youtube}f0HAy2IUo08&list=UUWkQcAnPKM9HBmJSutyIwXA&index=1&feature=plcp<www.youtube.com/watch?v=f0HAy2IUo08&list=UUWkQcAnPKM9HBmJSutyIwXA&index=1&feature=plcp>{/youtube}

Pierwszego dnia Festiwalu odbędzie się oficjalna premiera książki „Filmowe Południe – Kino amatorskie na Górnym Śląsku” autorstwa Wojciecha Szwieca – pozycji traktującej o roli, jaką mają  profesjonalni i amatorscy twórcy, zrzeszeni w śląskich klubach filmowych w kształtowaniu współczesnej kinematografii polskiej.

W piątkowy wieczór rozegra się finałowe starcie grup, biorących udział w konkursie „Granie na żywo do ekranu”.

W sobotę – jedno z ważniejszych wydarzeń Festiwalu. Po projekcjach odbędzie się uroczysta premiera filmu „Droga do zrozumienia” w reżyserii Marcina Kondraciuka. To historia o trójce niepełnosprawnych przyjaciół, którzy pewnego dnia zamiast do ośrodka terapii wyruszają w podróż na północ kraju. Film jest częścią filmoterapii dla osób niepełnosprawnych, którą prowadzi GKF „Wrota”.

Po prezentacjach wystąpi zespół Kołłątajowska Kuźnia Prawdziwych Mężczyzn – wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju towarzystwo wzajemnej adoracji o charakterze kulturalno-sportowym, powstałe w niewyjaśnionych okolicznościach i przy ładnej pogodzie. To grupa krakowskich studentów oportunistycznie nastawiona do powagi sytuacji. Kuźnia to życie, antykultura, antyhipsterstwo, antysztuka, antyalternatywa, studia, kumple. Kuźnia to my i wy.
Wstęp na wieczorne spotkanie za okazaniem zaproszenia.

Na ostatni dzień „Drzwi” z niecierpliwością oczekują wszyscy ci, którzy wzięli udział w konkursie. Tego dnia odbędzie się Gala Festiwalowa, podczas której najlepsi zostaną uhonorowani nagrodami.

Podobnie, jak w poprzednich latach – Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty, prowadzone przez profesjonalistów. Uczestnicy dowiedzą się, jak należy pracować nad reportażem, jak wgląda współpraca z aktorami na planie, w jaki sposób buduje się kompozycję obrazu filmowego, a także jakie rozwiązania stosuje się obecnie w dziedzinie dźwięku. Być może uda nam się podejrzeć przez dziurkę od klucza to, jak będą wyglądały te zajęcia.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich wydarzeń, odbywających się w ramach Festiwalu dostępne są na stronie www.ffdrzwi.gkf.com.pl.

RM

Festiwal Filmowy „Drzwi”
19 – 22. 04. 2012
Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko”
Wstęp wolny na wszystkie projekcje

spot_img

Get in Touch

0FaniLubię
3,874ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Latest Posts