1 czerwca, Janusz Gołąb, Wojciech Grzesiok i Andrzej Życzkowski, członkowie Klubu Wysokogórskiego Gliwice, stanęli na Denali (McKinley, 6194 m) po przejściu drogi Cassina na południowej flance masywu.

Filar Cassina to najwybitniejsza formacja południowej ściany, pokonana przez Riccardo Cassina w 1961 roku. Po przejściu drogi Cassin otrzymał depeszę gratulacyjną od prezydenta Johna Kennedego.

W 1989 roku miało miejsce pierwsze polskie wejście drogą Cassina. Kierownikiem 4-osobowego zespołu był Leszek Cichy. Drugiego przejścia dokonał Rafał Sławiński (Rafał ma obywatelstwo kanadyjskie, ale silne polskie korzenie) i Joshua Lavigne w 2011.

Droga Cassina ze swoją elegancką i wymagającą linią, mimo że dziś jest już standardem, to wciąż pozostaje poważnym wyzwaniem dla zespołów próbujących ją przejść. Na FB wyprawy czytamy:

Wczoraj (1.06.2015), o godzinie 17 Jasiu, Jędrek i Kanion po trzech dniach wspinania i dwóch biwakach na filarze Cassina stanęli na szczycie Denali! Obecnie chłopaki są już bezpieczni w High Campie na drodze normalnej.

źródło: wspinanie.pl

foto: wspinanie.pl

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here