W Gliwicach zagości ekipa popularnego programu śniadaniowego „Kawa czy Herbata”.

Emisja nastąpi już jutro na antenie TVP 1! To element ogólnopolskiej kampanii promującej Gliwice jako gospodarza 8. Generalnego Zgromadzenia Światowego Stowarzyszenia Technopolii, które odbędzie się w dniach 10-12 września.

– Chcemy pokazać, że Gliwice to innowacyjne miasto – miasto, w którym rodzą się i są realizowane ciekawe projekty – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent miasta. – Dzięki sukcesowi gospodarczemu możemy naszym mieszkańcom zapewnić dobre warunki do życia – dodaje.

Co będzie można zobaczyć w programie? Na początek pokazane zostaną miejsca, w których rodzą się innowacje –  Technopark oraz Politechnika Śląska. O Dniu Nauki i Przemysłu (DNiP) organizowanym w ramach 8. Zgromadzenia WTA opowie prof. Jan Kosmol, prezes Technoparku. Wydarzenie ma popularyzować innowacje technologiczne i najciekawsze projekty naukowo-badawcze.

Jedną z firm, o której głośno w świecie jest Grupa i3D. Może się ona pochwalić sukcesami w dziedzinie zaawansowanych rozwiązań graficznych. W tajniki wirtualnej rzeczywistości wprowadzi widzów „Kawy czy Herbaty” Arkadiusz Patryas, wiceprezes Grupy i3D.

O innowacyjnych projektach realizowanych już w trakcie studiów będą mówić Sara Machowska, Paweł Szymański oraz Tomasz Litwin – członkowie zespołu pracującego nad projektem Silesian Greenpower – bolidu-zwycięzcy na torze Formuły 1, brytyjskim Silverstone.

W programie pojawi się też przedstawiciel Instytutu Onkologii, aby opowiedzieć o najnowszych dokonaniach w onkologii oraz nowatorskich planach dotyczących m.in. przeszczepów twarzy.

Ekipa „Kawy czy Herbaty” zajrzy także do gliwickiej strefy ekonomicznej. Jej prezes, Piotr Wojaczek, pokaże miejce, w którym znalazło zatrudnienie ponad 14 tysięcy osób, nie tylko z Gliwic, ale również z całego regionu. Na koniec widzowie zobaczą nowy, jedyny w Polsce inteligentny system zarządzania ruchem w  mieście realizowany przez Śląską Sieć Metropolitalną.

10, 11 i 12 września Gliwice czeka wielkie święto. Miasto będzie gospodarzem wydarzenia o randze międzynarodowej – 8. Generalnego Zgromadzenia Światowego Stowarzyszenia Technopolii. W ramach tej największej innowacyjnej imprezy w Europie odbędzie się m.in. Międzynarodowa Konferencja o roli innowacyjności w walce z kryzysem gospodarczym oraz międzynarodowe warsztaty UNESCO. Z myślą o mieszkańcach zorganizowanych zostanie wiele wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych – koncerty Ewy Farnej i Blue Cafe, maraton filmów Science Fiction czy Piknik rodzinny – świat wirtualnej zabawy.

 

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here