Przedstawiciele Ministerstwa Energii potwierdzili wczoraj, że trwają rozmowy na temat przyszłości przynoszących straty kopalń KWK „Sośnica” i KWK „Krupiński”. Jednak zaprzeczyli, by resort stworzył listę zakładów do zamknięcia. Według wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego wchodząca w skład Polskiej Grupy Górniczej (PGG) kopalnia w Gliwicach, należy do grona sprawiających największe problemy w polskim sektorze węglowym.

Poszukujemy rozwiązań, które pozwolą odzyskać rentowność. Ostateczne decyzje o ich przyszłości zapadną dopiero po przeprowadzeniu gruntownych analiz ekonomiczno-technicznych uwzględniających wkład merytoryczny przekazany przez stronę społeczną – poinformował Tobiszowski.

Obecnie trwają rozmowy ze stroną społeczną o przyszłości kopalń: „Krupiński” z JSW, „Sośnica” z PGG oraz „Ruch Śląsk” z KHW. Programy naprawcze spółek przewidują przeznaczenie znacznych nakładów inwestycyjnych na pozostałe kopalnie.

Ministerstwo Energii w odpowiedzi na ostatnie doniesienia zaprzeczyło, jakoby wytypowało zakłady do zamknięcia. W spółkach węglowych wdrażane są programy naprawcze, których celem jest optymalizacja funkcjonowania zakładów górniczych. Na chwilę obecną żadna z górniczych firm nie przewiduje zamykania zakładów – można przeczytać w oświadczeniu.

Polska Grupa Górnicza podała we wtorkowym komunikacie, że nie ma żadnych planów likwidacji kopalń.

 

9 KOMENTARZE

 1. Dlaczego nigdzie nie piszą, że kopalnie rudzkie są w większym kłopocie?
  Że przez najbliższy rok nie ruszy tam żadna nowa ściana.
  Czy dostaną kasę na utrzymanie na powierzchni tylko dlatego, że na jednej z kopalń pracuje żona pewnego ważnego człowieka?

 2. Z calym szacunkiem do zawodu gornika ale to nie jedyny zawod na swiecie bo jest wiele innych ktore rowniez podupadaja i mlodzi czy starsi bo i tak bywa musza sie przekwalifikowac niestety.Czasy tez nie sa latwe moze i gowno wiemy ale zawodow jest masa ktore sie wypalaja a zyc trzeba bo to nie to samo co lata do tylu.

 3. Niezależnie od rządu Sośnica przynosi straty i należy ją zlikwidować, bo na restrukturyzację górnicy się nie zgadzają. Albo mają pełne przywileje, albo zamykamy – takie mają stanowisko. Sytuacja wydaje się jasna.

 4. lepiej zeby rozliczyli ciebie za takie glupie gadanie. Odwracasz kota ogonem. te sprawy mialy miejsce jak bylesz dzieckiem i gowno o nich wiesz,tylko tyle co od kaczora uslyszales. Liczy siie to co tu i teraz. Oklamali gornikow i poniosa za to konsekwencje. Gornik to nie stary dziadek ktoremu moznna kopnac do kryki bo slaby. Gornicy to twardzi ludzie i nie lubia jak sie ich oszukuje.

 5. Rozwiazanie jest proste,jak wczesniej. Niech wezma sruby i sztyle od lopat i jada pod sjem. Ja pytam gdzie jest przewodniczacy Duda. Sprzedal kolegow zwiazkowcow za stolek i teraz ma wwszytsko w dudzie.

 6. Co tam kilofki… boli dupcia, tak się właśnie czują frajerzy WYCHĘDOŻENI PRZEZ PIS… pamiętajcie tylko przy następnych wyborach oddać swój głos na „Dobrą Zmianę”

  • Reindustrializacja kraju, odbudowa przemysłu.
  • Budowa nowych elektrowni.

  • Niedopuszczenie do zamknięcia ani jednej kopalni, obecnie likwidowane mają być ponownie otwarte.

  http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1639099,1,przypominamy-obietnice-pis-wydrukuj-i-zachowaj.read

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here