Gospel to rodzaj muzyki chrześcijańskiej, powstały w XIX wieku wśród czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Jego nazwa pochodzi od słów God i spel, co w połączenie ma oznaczać głoszenie Ewangelii. Gospel od innych nurtów muzyki chrześcijańskiej różni przede wszystkim jej pozytywny i radosny wymiar.

Świat jest pełen oziębłości, ponieważ ludzie nie mają odwagi być tak serdeczni, jakimi są naprawdę (Albert Schweitzer)

Szkoły ETE im. Alberta Schweitzera w Gliwicach ponownie organizują Festiwal Schweitzerowski. II edycja tego wydarzenia odbędzie się 26 i 27 maja 2011. Instruktorami na warsztatach będą Colin Vassell i Karen Gibson – doświadczeni i uznani muzycy i instruktorzy z Wielkiej Brytanii. Chór stworzony i prowadzony przez Karen wygrał prestiżowy narodowy konkurs BBC Songs of Praise – Choir of the Year, jak również śpiewał w czasie spotkania z papieżem podczas jego ostatniej pielgrzymki do Anglii. Warsztaty Gospel są współorganizowane ze Stowarzyszeniem Gospel z Krakowa, które ma za sobą wieloletnią tradycję festiwali, warsztatów oraz koncertów Gospel.

Gospel jest żywy i dynamiczny, nierzadko towarzyszy mu taniec i mnóstwo dobrych emocji. Dodatkowo, bardzo szybko się rozprzestrzenia i ciągle zyskuje sobie zwolenników. W końcu nic dziwnego, taki spontaniczny, radosny śpiew powoduje, że człowiek aż chce się przyłączyć, by stało mu się tak lekko na duszy jak tym, co już śpiewają.

Nauka gospel to wspaniała okazja poznania tego rodzaju muzyki oraz spędzenia dwóch dni w towarzystwie interesujących ludzi. Uczestnicy warsztatów stworzą chór, który przez dwa niesamowite dni będą uczyć się pod okiem instruktorów. Rezultaty tych warsztatów zostaną zaprezentowane na koncercie finałowym.

Chętnych do śpiewania zapraszam na stronę internetową: www.festiwal.szkolyete.pl

A wszystkim innym, już teraz sugeruję wpisanie niedzieli 27go maja do kalendarza – wieczorem, o 19:00 odbędzie się koncert finałowy, gdzie usłyszymy rezultaty warsztatów. Koncert będzie miał miejsce się w nastrojowych Ruinach Teatru.

Zachęcam do zobaczenia filmu z ostatniego roku.

Kultura w Gliwicach ma przyjemność patronować temu wydarzeniu.

RM

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here