73 namioty, 10 miesięcy przygotowań, 40 instruktorów – wolontariuszy; wszystko po to, aby ponad 300 zuchów, harcerzy i instruktorów wyjechało na Harcerską Akcję Letnią. Tegoroczny obóz odbył się w terminie 7 – 28 lipca w bazie harcerskiej w Próchnówku, w woj. zachodniopomorskim.

Obóz harcerski to podsumowanie całorocznej pracy drużyn. Podczas trzech tygodni spędzonych pod namiotami z dala od komputerów zuchy i harcerze mają okazję poznać swoich rówieśników z innych szkół, spędzić czas aktywnie i w duchu harcerskich wartości oraz stopniowo uczyć się samodzielności. Zuchy i harcerze pracując z rówieśnikami poprzez tzw. system małych grup mają okazję zdobywać nowe i doskonalić już nabyte umiejętności – uczą się m.in. pierwszej pomocy, posługiwaniem się mapą oraz znajomości roślin i drzew.

Uczestnicy tegorocznego obozu poprzez wędrówki i wycieczki podziwiali okoliczne tereny: Drawieński Park Narodowy, umocnienia Wału Pomorskiego i zagrodę żubrów. Jedna z wędrówek, podczas której harcerze ze Szczepu „Twierdza” pomagali w drobnych pracach mieszkańcom okazała się być wspaniałą nauką służby dla innych oraz początkiem przygody – mieli oni okazję pomagać w zabezpieczeniu triathlonu, który odbył się w Tucznie. Ostatnie dni obozu obfitowały w sprawdzenie umiejętności harcerzy, niektórzy z nich zdobyli bowiem kolejne stopnie harcerskie.

DSC_0807

Obóz już właściwie za harcerzami, ale to nie koniec przygody, jaka czeka na nich w wakacje – już 5 sierpnia rozpocznie się kolonia zuchowa, która odbędzie się w Zarzeczu nad jeziorem Żywieckim, 8 osób wyjedzie na Central European Jamboree do Wrocławia aby spotkać się z skautami z innych krajów. Członkowie Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej, którzy ukończyli 16 rok życia wezmą udział w Wędrowniczej Watrze, która będzie miała miejsce w sierpniu.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here