W ubiegłą sobotę, w auli Wydziału Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi Wyższej Szkoły Technicznej w Zabrzu, odbyła się uroczysta inauguracja pierwszej edycji Akademii Dziecięco-Młodzieżowej.

Przedsięwzięcie realizowane jest w partnerstwie z Wyższą Szkołą Techniczną w Katowicach w ramach projektu „Miasto przestrzenią rozwoju” i jest finansowane ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.

Akademia Dziecięco-Młodzieżowa „Jak na studiach” skierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 17 lat zamieszkałych w Zabrzu. Do pierwszej edycji zakwalifikowało się ponad 100 studentów i studentek.

Celem projektu jest zaspokajanie ciekawości poznawczej, zainteresowań naukowych oraz rozwijanie pasji i talentów dzieci i młodzieży, a także zachęcenie do poznania świata i różnych dziedzin nauki.

Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk Medycznych im. Prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu i są prowadzone przez nauczycieli dydaktycznych, ekspertów i specjalistów z różnych dziedzin. Dzieci i młodzież uczestniczą w zajęciach prowadzonych w akademickich aulach, pracowniach i laboratoriach, dzięki czemu mogą poczuć się jak prawdziwi studenci.

Zajęcia odbywać się będą od września br. do stycznia 2023 r., w soboty, w trzech grupach wiekowych:

  • Grupa S (7 – 10 lat) Gr 1 i Gr 2 – Warsztaty zakresu umiejętności technicznych (warsztaty robotyczno- informatyczne); Gr 1 i Gr 2 – Warsztaty zakresu umiejętności humanistycznych (warsztaty artystyczne, warsztaty z języka angielskiego).
  • Grupa S (7 – 10 lat) Gr 1 i Gr 2 – Warsztaty zakresu umiejętności technicznych (warsztaty robotyczno- informatyczne); Gr 1 i Gr 2 – Warsztaty zakresu umiejętności humanistycznych (warsztaty artystyczne, warsztaty z języka angielskiego).
  • Grupa L (15 -17 lat) Gr 1 – Warsztaty zakresu umiejętności ścisłych (warsztaty matematyczne, warsztaty biologiczno-chemiczne); Gr 2 – Warsztaty z zakresu umiejętności humanistycznych (warsztaty artystyczne, warsztaty z języka angielskiego, warsztaty z języka polskiego).

W trakcie ferii zimowych uczestnicy projektu wezmą udział w obozie zimowym całkowicie bezpłatnym dla uczestników Akademii Dziecięco-Młodzieżowej.

– Ważnym aspektem, na który kładziemy duży nacisk w ramach finansowania norweskiego jest zachęcanie młodych ludzi do nauki i poznawania lokalnego potencjału – dzięki Akademii chcemy pokazać, że Zabrze jest miejscem, które można poważnie rozpatrywać wybierając swoją drogę życiową i zawodową – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here