Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach kupiło 12 nowych karetek z najnowocześniejszym wyposażeniem. Jedna z nich trafi do stacji w Gliwicach.

Ambulansy są skomputeryzowane, każdy posiada GPS. Mają silniki o pojemność 2143 cm sześc. i 120 KW. W środku jest po pięć miejsc siedzących i jedno leżące. Zostały wyposażone m.in. w defibrylator LIFEPAK, pompę infuzyjną, ssak, respirator, pulsoksymetr, krzesełko kardiologiczne, materac próżniowy, kamizelkę KED, deskę, pasy, stabilizator, nosze zbierakowe, ładowarkę i reduktor. Posiadają też najnowocześniejsze nosze główne z transporterem.

Nosze są tak skonstruowane, że umożliwiają płynną regulację kąta nachylenia oparcia pod plecami do 90 stopni, regulację wysokości w sześciu poziomach, szybkie i bezpieczne łączenie transportera z noszami, system zabezpieczający przed wyjazdem transportera z ambulansu w przypadku niepełnego rozłożenia. Płyta pod materacem przystosowana jest do prowadzenia reanimacji – mówi Artur Borowicz, dyrektor WPR w Katowicach. – Każda nasza nowa karetka to teraz mały OIOM na kółkach.

 

Nowe karetki kosztowały ponad 4,5 mln zł i zostały kupione z środków własnych WPR w Katowicach. Do Gliwic nowy ambulans przyjedzie po zakończeniu wszystkich procedur prawnych.

 

źródło: UM Gliwice

5 KOMENTARZE

  1. Dobrze, że są takie karetki. Bardzo dobrze będzie wówczas, gdy nikt nie będzie musiał być pasażerem takich karetek, czego wszystkim życzę…

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here