Dzisiaj (12 lutego) gliwiccy policjanci, podobnie jak ich koledzy w całym województwie, prowadzą działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego czyli pieszych i rowerzystów. Podczas akcji policjanci zwracają szczególną uwagę na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motorowerzystów.

W trakcie działań policjanci egzekwować będę prawidłowe korzystanie z dróg przez pieszych i rowerzystów. Celem działań jest dążenie do zwiększenia bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, a w konsekwencji zmniejszenie liczny zdarzeń z udziałem tej grupy użytkowników dróg.

Wysokie mandaty grożą przede wszystkim kierującym pojazdami, którzy nie będą stosować się do obowiązku ustąpienia pierwszeństwa pieszym znajdującym się na wyznaczonych przejściach. Policja ostrzega! Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego też powinni stosować się do przepisów określających zasady przekraczania jezdni, w innym przypadku będą narażeni na ukaranie mandatem. Policjanci będą również promować wśród pieszych modę na noszenie elementów odblaskowych, szczególnie podczas wieczornych spacerów. Niektóre patrole będą wręczać specjalne odblaskowe opaski. Pieszy (również w terenie zabudowanym) wyposażony w odblaski jest lepiej widoczny dla kierowców, co przekłada się na jego większe bezpieczeństwo.

16 KOMENTARZE

  1. Popieram. Taki ważący kilkaset kilo pieszy przebiegający przez przejście z prędkością 80 km/h potrafi zabić lub trwale okaleczyć kilka osób.

  2. Nie da się wyeliminować wtargnięcia pieszego przez kierowcę i nigdy nie będzie to możliwe bez odpowiednich rozwiązań technologicznych, bo pieszy może wejść na pasy nawet wtedy, kiedy samochód w trakcie jazdy jest 20cm przed pasami i choćbyś się niewiem jak turlał autem to i tak nie wyhamujesz. Nie mówię tu o absurdach drogowych, gdzie kierowcy wjeżdżają w ludzi idących normalnie przez pasy z odpowiedniej odległości do wyhamowania i zauważenia. Pod tym kątem prawo jest oczywiście odpowiednio restrykcyjne. Chodzi tu głównie o faktyczne przykłady, gdzie pieszy zachowuje się jak święta krowa i wchodzi na pasy nie patrząc na samochody. Bo tak naprawdę mamy prawo takie, że pieszy faktycznie nie musi się niczym przejmować (nie licząc utraty zdrowia i życia).

  3. I dobrze, ponieważ nasze prawo, najgorsze dla pieszych w prawie całej EU, pomimo swej ułomności, wyraźnie definiuje obowiązki kierowcy, które powinny eliminować wtargnięcia. Nie eliminują, ponieważ polski kierowca uważa się za nadrzędnego użytkownika drogi. Z drugiej strony, zachowania niektórych pieszych, wyznaczają nowe standardy definicji słowa „debilne”.
    Jednak podstawą problemu jest to, że realnie pieszy ma pierwszeństwo, gdy przejadą wszystkie auta i droga jest wolna, choć przepisy mówią coś innego…

  4. Powinni jeszcze podnieść mandaty dla pieszych i bardziej egzekwować np przy przedszkolach rano kiedy mama przywozi dziecko łapie za rękę i leci pod auta tak by dziecko od małego uczylo się…

  5. Kierowca z radiowozu też powinien uważać. Ostatnio przechodząc przez przejście przez szeroką ulicę Dworcową (trzy pasy jednokierunkowe) na dwóch pasach ruchu samochody osobowe zatrzymały się, my już byliśmy na przejściu a radiowóz (nie na sygnale, normalanie spokojnie jechali) przyspieszył i zmienił pas tuż przed nami żeby nas ominąć. Gdyby ktoś przechodził z naprzeciwka względem nas zostałby potrącony przez radiowóz. A przecież cały czas ostrzegają, że to najczęstsza przyczyna wypadków na przejściach dla pieszych…

  6. Oczywiście, że w większości chodzi o wyłapywanie zwykłych ludzi i robienie z nich przestępców. Jakby było to w 100% fair to powstało by również coś w drugą stronę w stylu: za wtargnięcie na pasy pod jadące auto w odległości do 10m od pasów grozi mandat dla 'pieszego’.

  7. ja zawsze uwazam i przepuszczam a 1 raz chcialem byc dobry i ludzi przepuscic jak sie nalezy to byla kolizja bo auto walnelo w dostawczaka dostawczak w inne auto a ono we mnie w tyl i gosciu do mnie ze mogles jechac nie przepuszczac i tak nie moja wina byla

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here