Ścieżek rowerowych mamy jak na lekarstwo, a o już istniejące toczy się ostra batalia.

Zadbany chodnik, obok wydzielony charakterystyczny pas i spacerująca całą szerokością rodzina. Przyjemny obrazek, choć nie dla wszystkich. Piesi na drodze rowerowej to prawdziwe zagrożenie. Tak całą sytuację opisuje w mailu Pani Anna.

– Ludzie poruszają się bez wyobraźni. Chodnik oraz przylegająca do niego bezpośrednio droga rowerowa (oznaczona innym kolorem), to strefa uczęszczana nie tylko przez RODZICÓW Z DZIEĆMI, ale także rowerzystów oraz biegających.

W związku z tym, chodzenie samym środkiem oraz całą szerokością chodnika i drogi rowerowej ( mama, tata, wózek i dziecko ) jest dość samolubne i utrudnia korzystanie z ciągu komunikacyjnego innym użytkownikom, co jest niezwykle irytujące. Jakby każdy starał się chodzić trzymając się jednej strony, to starczyłoby miejsca dla wszystkich. Nie jest to wielkie wymaganie, a na pewno ułatwi życie rowerzystom i biegaczom oraz oszczędzi nerwów. – dodaje Pani Anna

Warto wiedzieć, że za beztroski spacer po drodze rowerowej grozi mandat w wysokości 100 zł! Jednak jak relacjonują rowerzyści, nigdy nie widzieli i nie słyszeli o tym, aby kogoś za to ukarano.
– Takie zachowanie stanowi zagrożenie nie tylko dla mnie, ale i dla tych ludzi. Niby są zapisy o karach za takie przewinienie, ale nigdy nie widziałem, aby oprócz nas ktokolwiek zareagował. Do Holandii nie mamy się co porównywać. – irytuje się rowerzysta Daniel. 

Trzeba zaznaczyć, że potrącenie przez pędzący rower jest równie niebezpieczne co zderzenie z małym samochodem. Z tą różnicą, że zarówno rowerzysta jak i pieszy, mogą doznać bardzo poważnych obrażeń.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here