Mieszkańcy Gliwic szybciej przejadą autostradową obwodnicą miasta. Władze samorządowe przekażą im 10 tysięcy elektronicznych urządzeń viaAUTO , które mogą zastępować tzw. bilety zerowe na gliwickiej części A4.

Śląski odcinek autostrady A4 jest jedną z dróg o najwyższym w kraju natężeniu ruchu. W ostatnich dniach kwietnia br. padł kolejny rekord – w ciągu jednej doby 103 tys. pojazdów przejechało płatnym odcinkiem A4 od Wrocławia do Gliwic.  Autostrada A4 stanowi jednocześnie część obwodnicy Gliwic, ale jazdę w ruchu lokalnym utrudniają cztery place poboru opłat – przy węzłach Gliwice Kleszczów, Gliwice Ostropa, Gliwice Bojków i Gliwice Sośnica.

Władze miasta wielokrotnie wnioskowały o zmianę decyzji i budowę pierwszego punktu poboru opłat na odcinku Górny Śląsk – Wrocław dopiero za granicą miasta. Argumenty samorządowców nie zostały uwzględnione, ale po długiej batalii udało się wywalczyć bezpłatny przejazd w ruchu lokalnym.

Gliwiczanie i mieszkańcy konurbacji górnośląskiej, którzy do Gliwic przyjeżdżają, korzystają w ruchu lokalnym z tzw. biletów zerowych. Pozwalają one na darmową jazdę, ale nie rozwiązują problemu powstających zatorów na placach poboru opłat i przestojów w ruchu lokalnym. Aby przejechać autostradową obwodnicą, kierowcy muszą dwukrotnie się zatrzymywać – aby pobrać tzw. bilet zerowy w automacie i następnie okazać go w okienku. W godzinach szczytu generują ponad 50% ruchu na autostradzie A4 w Gliwicach.

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach miasto Gliwice podpisało z firmą Kapsch Telematic Services Sp. z o.o. (operatorem elektronicznego systemu viaTOLL) porozumienie na rzecz ułatwienia mieszkańcom przejazdu gliwickim odcinkiem autostrady A4. Jego celem jest promowanie elektronicznych rozwiązań, które mogą poprawić płynność ruchu drogowego na placach poboru opłat na autostradowej obwodnicy Gliwic.

fot_UM_Gliwice

Chcemy, żeby jak najwięcej mieszkańców korzystało z miejskiej obwodnicy autostradowej. Nawiązaliśmy współpracę z firmą KAPSCH i dzięki temu przekażemy gliwiczanom urządzenia viaAUTO na promocyjnych warunkach. Przydadzą się szczególnie tym, którzy często jeżdżą autostradą A4 – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic. – Dla gliwiczan przejazd przez bramki na gliwickiej części A4 może teraz być szybszy i łatwiejszy – podkreśla prezydent Frankiewicz.

Gliwiczanie otrzymają 10 tysięcy elektronicznych urządzeń viaAUTO za darmo. Za ich aktywację gliwiccy kierowcy zapłacą tylko 20 zł. Minimalna wpłata aktywacyjna jest konieczna, aby urządzenie działało i otwierało bramki. W ruchu lokalnym na A4 w Gliwicach przejazd z viaAUTO dla gliwiczan będzie darmowy i bezdotykowy.

Gliwice, dzięki Drogowej Trasie Średnicowej i położeniu na skrzyżowaniu dwóch autostrad, są jedynym miastem w Polsce tak dobrze skomunikowanym z siecią najważniejszych dróg. Teraz mogą stać się pierwszym miastem korzystającym na dużą skalę z elektronicznego systemu opłat – mówi Marek Cywiński, dyrektor zarządzający spółki Kapsch Telematic Services. – Urządzenia, które miasto przekaże gliwiczanom, będą przede wszystkim szybkim elektronicznym biletem zerowym na autostradowej obwodnicy, ale mogą podnosić bramki także na płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA: A2 Konin – Stryków i A4 Bielany Wrocławskie – Gliwice – po zasileniu konta odpowiednimi kwotami – dodaje dyrektor Cywiński.

źródłoi foto: UM Gliwice

Chcesz być na bieżąco? Polub nas na Facebooku!

24 KOMENTARZE

 1. Projektując i budując A4 wystarczyło przesunąć bramki parę KM w stronę Wrocałwia i nie byłoby problemy dla kierowców jadących do/od strony Katowic na zjeździe na Rybnicką , co także by ułatwiło ruch dla reszty kierowców w kierunku Wrocławia oraz z tamtej strony.
  Dla mnie jest to niezrozumiałe, chętnie bym usłyszała jakieś rozsądne wytłumaczenie.

 2. Tylko czemu firma Kapsch ma dostać od Gliwiczan 200 tysięcy złotych z tytułu „aktywacji”?

 3. Szkoda ze na bramkach w
  Których miał dzialas wyłącznie viaauto siedzą babeczki i przyjmują bileciki od podróżnych
  Be sensu cały plan
  I tak musZe stać na bramkach i tak bo idioci zamiast grEcznie stać w kolejce wykorzystują wolne miejsca w ostatnich pasach!

 4. W przyszłym roku wybrany przez suwerena PIS zlikwiduje wszystkie bramki i wprowadzi Winiety.. Będą droższe niż na Słowacji.. Po 100 zł za tydzień jazdy po autostradach..

 5. viaToll niedługo nie będzie obsługiwał polskich autostrad, dlatego szkoda pieniędzy.

 6. Czlowieku zastanow sie co piszesz wlasnie ze dostaniesz bez srodkow za darmo !! możesz na miejscu doladowac urzadzenie tylko zamiast zadzwonić do UM i sie dowiedziec ludzie bzdury wypisuja

 7. To niech rozdają bez środków, albo dadzą możliwość zakupu z mniejszą ilością środków. Jeśli ktoś jeździ tylko po gliwickim odcinku, a tego dotyczy artykuł, to te 70 zł nie jest mu do niczego potrzebne.

 8. Ania Maria Murdzoń urzadzenie jest za darmo dla mieszkańca gliwic trudno żeby jeszcze ci środki płatnicze za free dali zanim cos naoiszesz to sprawdz u źródła bo same ploty powstają bez pokrycia

 9. Jeden pas zrobili więcej dla tych co mają to i jeden dla ruchu lokalnego mogą zrobić.Tylko nie zrobią żeby kupić viaauto nawet jak codzienne jeździsz z kleszczowa na Sośnicę to na bramkach musisz stać mimo,że masz za darmo.Kasa,kasa,kasa.

 10. To jedna wielka bzdura. Kupiłam sobie urządzenie bo jeżdżę autostradą codziennie i co? W godzinach szczytu udostępniają bramki przeznaczone dla posiadaczy urządzeń dla wszystkich i trzeba stać w korku i tak i tak.

 11. i tak to nie zadziała, jedyny sposób to przeniesienie bramek poza teren gliwic,
  ten kto to wymyślił bramki w granicach aglomeracji powinien dostać nagrodę, w jakiejś fajnej kategorii

 12. Bardzo fajny artykul z wczorajszej gazety pel. Przyjajmniej wiadomo juz na jakiej zasadzie beda „rozdawane” te urzadzenia?

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here