spot_img

Łatanie budżetu z kas samorządów. Tracimy 8 mld

Lekkomyślne decyzje władz centralnych czyszczą co roku gminne kasy. Czas z tym skończyć.

Akcja „Stawka większa niż 8 miliardów” to w rzeczywistości wołanie o pomoc. Działania władz zaburzyły równowagę finansową, zabierając z gminnych kas pieniądze podatników. Każda pochopna decyzja instytucji rządowych, zmniejsza dochód jednostek samorządu terytorialnego i hamuje ich rozwój. Na domiar złego, przy rosnących obciążeniach finansowych, władze centralne stale zwiększają zakres obowiązków samorządów, bądź rozszerzają dotychczas realizowane zadania. 

Musimy pamiętać, że tak naprawdę to my ponosimy koszty niepotrzebnych zmian, a skutki takiego działania odczuwamy każdego dnia. To co na papierze wygląda przyzwoicie, w rzeczywistości może okazać się istną katastrofą. Tak było w przypadku modernizacji systemu podatku dochodowego od osób fizycznych – przyniosła stratę w wysokości 6,8 mld zł! Na dodatek w ustawie z 13 listopada 2003 usunięto zapis mówiący o rekompensacie ubytków w dochodach własnych, spowodowanych zmianami prawnymi uchwalanymi przez sejm.

Jak ważna dla rozwoju Polski jest aktywna działalność samorządu, tłumaczy prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego.
-Rozwój wiąże się z zapewnieniem komfortu życia jak największej liczbie obywateli, zaś komfort życia sprowadza się do sprawnej i wiarygodnej opieki zdrowotnej, dobrej edukacji, szerokiego dostępu do kultury, wielu różnych możliwości wypoczynku, ale przede wszystkim do ciekawej, pewnej pracy. Na to wszystko mają bezpośredni wpływ samorządy i leży to w zakresie ich kompetencji, także problem zatrudnienia i tworzenia przyjaznej atmosfery dla przedsiębiorstw. Aktywna działalność samorządów jest największym atutem rozwojowym Polski.

Kiedy rząd rekompensuje sobie ubytki w budżecie podnosząc podatek VAT czy akcyzy, samorządy pozostają bezradne. Co nam grozi? Przede wszystkim spowolnienie w postaci zmniejszenia poziomu inwestycji lokalnych i regionalnych, a co za tym idzie zahamowanie rozwoju całego kraju. Niższe wpływy to brak dróg, remontów, mniej miejsc pracy! To dopiero początek, gdyż wiadomo, że zagrożona jest przede wszystkim bieżąca realizacja zadań gmin, powiatów i województw.

{youtube}JjDGbKyk8ZY<http://www.youtube.com/watch?v=JjDGbKyk8ZY>{/youtube} 

(video/foto http://stawka8mld.pl)

 

 

spot_img

Get in Touch

0FaniLubię
3,874ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Latest Posts