Masz czkawkę? Na pewno ktoś Cię obgaduje!

Kasia Sobczyk śpiewała, że trzynastego wszystko zdarzyć się może. Oczko w rajstopach, ucieczka autobusu, ubrania ochlapane przez pędzący samochód, wylany sok w torebce czy niespodziewana wizyta teściowej?

Katalog pechowych przypadków jest otwarty. Wszystkie te sytuacje mogłyby pewnie przydarzyć się w każdym innym czasie. Wydaje się jednak, że u niektórych piątek trzynastego determinuje pecha bardziej. Co ciekawe, strach przed tym dniem nazywany jest paraskewidekatriafobią. Korzenie tej feralnej daty podobno sięgają do 13 października 1307 roku. Właśnie wtedy, fałszywie oskarżeni przez Filipa IV, Templariusze spłonęli na stosie. Tuż przed spłonięciem Ostatni Wielki Mistrz Zakonu, Jacues de Molay, przeklął ówczesnego króla Francji oraz papieża Klemensa V, którzy zmarli rok później.

Wielu ludzi deklaruje, że nie wierzy w przesądy, ale na wszelki wypadek puszcza przodem innego przechodnia, by to jemu demoniczny czarny kot przebiegł drogę. Jak wynika z ankiety CBOS najpopularniejszym przesądem jest trzymanie kciuków. Natomiast co czwarty badany Polak łapie się za guzik, gdy widzi kominiarza. Pamiętajcie, że  należy jeszcze wyszukać okularnika – inaczej się nie liczy! Nie witamy się przez próg, bo niesie to za sobą ryzyko sprowadzenia do domu złych mocy z zewnątrz. Babcie powtarzają, że przejście pod drabiną może spowodować strącenie nam z głowy opiekuńczego ducha. Niektóre matki wciąż wierzą w moc czerwonej wstążki, która ma uchronić dziecko przed rzuceniem na nie uroku.

Masz morderczą czkawkę? Na pewno ktoś Cię obgaduje! Pary decydują się na śluby w miesiącu z literą „r”, ponieważ to wróży udane małżeństwo. Wysypana sól jest zapowiedzią kłótni w domu. Jedni śmieją się z tych przesądów, drudzy – przezornie wolą odpukać w niemalowane drewno, po co prowokować los? Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, iż ponad połowa dorosłych Polaków wierzy w zabobony. Najbardziej przesądni są renciści, bezrobotni, robotnicy niewykwalifikowani pracownicy usług oraz gospodynie domowe.  Okazuje się, że wiara w przesądy w sposób istotny maleje wraz z poziomem wykształcenia.

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje