spot_img

Możesz wydać 6 mln, na co je przeznaczysz? Znamy listę projektów

Trwa IX edycja Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. 23 września poznaliśmy ostateczną listę projektów, które zostaną skierowane pod głosowanie.

24 października dowiemy się, które z projektów zgłoszonych przez mieszkańców w ramach IX edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego zostaną zrealizowane. Do podziału czeka 6 mln 600 tys. zł. Kwota ta podzielona zostanie na 21 puli dzielnicowych oraz pulę ogólnomiejską o wartości 1 mln zł. Przed nami głosowanie. Ten etap rozpocznie się 30 września i potrwa ponad dwa tygodnie – do 17 października.

Pozytywną ocenę przeszły ostatecznie 103 wnioski. Negatywna ocena prawno-techniczna zapadła w przypadku sześciu wniosków, a jeden wniosek został wycofany przez samego wnioskodawcę. Mieszkańcy będą mogli oddać swój głos na sześć projektów ogólnomiejskich, w tym m.in. budowę parku liniowego dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat w Parku im. Powstańców Śląskich przy ul. Czołgistów; modernizację boiska szkolnego przy SP nr 16 czy też III etap budowy boiska wielofunkcyjnego „Sportowe Osiedle Kotarbińskiego” oraz 97 projektów dzielnicowych.

Najwięcej projektów, bo po osiem, skierowano do głosowania w dzielnicy Centrum Południe, gdzie zabrzanie będą mogli zagłosować m.in. na: budowę niskiego parku liniowego w Parku im. Powstańców Śląskich dla ćwiczenia równowagi przez dzieci od lat 3; rekultywację terenu rekreacyjnego Szkoły Pod Lasem z możliwością uprawiania sportu; budowę placu zabaw i bieżni na terenie Szkoły Podstawowej nr 5, czy też budowę placu zabaw dla dzieci oraz siłowni plenerowej dla dorosłych.

Po siedem wniosków podanych pod głosowanie mieszkańców zostanie w dzielnicach: Centrum Północ, Mikulczyce i Rokitnica. W tej pierwszej głosować będzie można m.in. na: modernizację szkolnego placu zabaw „zielony zakątek”, wykonanie oświetlenia tradycyjnego wzdłuż rzeki Bytomki od ul. Trocera czy też budowę siłowni pod chmurką w Parku Rodzinnym. W Mikulczycach mają szansę powstać m.in.: nowe miejsc postojowe dla boisk i mieszkańców; plac zabaw dla Przedszkola nr 45 czy też edukacyjny plac zabaw przy ul. Solskiego, a w Rokitnicy m.in. Rokitnicki ogród biblijny, ścieżki przyrodniczo-edukacyjne „tropem rokitnickiej przyrody; boisko wielofunkcyjne przy IV LO im. M. Reja czy też dwa place zabaw przy ul. Budowlanej i ul. Andersa.

Celem głosowania, które rozpocznie się w naszym mieście 30 września, będzie wybór projektów, które następnie zostaną zrealizowane w ramach IX edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie przeprowadzone zostanie w formie elektronicznej za pomocą interaktywnego formularza dostępnego z każdego miejsca poprzez standardowe przeglądarki stron www. Będzie też możliwość oddania głosu za pośrednictwem formularza papierowego w siedzibie Urzędu Miejskiego w Zabrzu przy ul. Powstańców Śląskich 5-7.

W głosowaniu może wziąć udział każdy zabrzanin bez względu na wiek (w tym dzieci i młodzież), a nawet zabrzanie przebywający za granicą. Nie ma już bowiem wymogu posiadania meldunku w Zabrzu, wystarczy sam fakt utożsamiania się z naszym miastem.

W celu wzięcia udziału w głosowaniu trzeba będzie podać swoje dane oraz złożyć oświadczenie o zgodzie na procedowanie zgodnie z regulaminem. Każdy mieszkaniec chcący głosować przez internet będzie zobowiązany podać nr telefonu komórkowego albo adres poczty elektronicznej, na który zostanie wysłany specjalny kod identyfikacyjny. Dopiero jego wpisanie w formularzu otworzy nam drogę bezpośrednio do oddania głosu. Każdy może oddać jeden głos na wybrany projekt dzielnicowy (nie musi być on związany z dzielnicą, w której mieszkamy) i jeden projekt ogólnomiejski.

Warto przypomnieć, że ramach dotychczasowych ośmiu odsłon ZBO zabrzanie złożyli ponad 760 wniosków. Po oddaniu ponad 175 tysięcy głosów (głównie elektronicznie) na przestrzeni ostatnich lat do realizacji wybrane zostały 159 zadania. Większość z nich została już wykonana i służy mieszkańcom. Na ich realizację miasto przeznaczyło w latach 2015-2022 prawie 32 mln zł.

W tym roku, pomimo negatywnych skutków pandemii, Zabrze zwiększyło pulę środków na realizację zadań inwestycyjnych zgłoszonych, a następnie wybranych przez mieszkańców. Kwota 6 mln 600 tys. zł zostanie podzielona na 21 puli dzielnicowych (11 dzielnic dużych – tutaj pule wynoszą po 350 tys. zł i 10 małych – po 175 tys. zł) oraz pulę ogólnomiejską o wartości 1 mln zł.

Ostateczna lista projektów, które zostaną skierowane pod głosowanie – w załączeniu.

Więcej informacji na temat IX edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego znajdziecie Państwo TUTAJ.

spot_img

Get in Touch

0FaniLubię
3,874ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Latest Posts