Miał blisko dwa promile alkoholu we krwi i wsiadł za kierownicę swojej Skody. Na ulicy Bytomskiej nie opanował pojazdu i uderzył w drzewo.

Na szczęście tym razem nikt postronny nie ucierpiał. 23-letni mieszkaniec Zabrza odpowie za swoje nieodpowiedzialne zachowanie. Grozi mu za to do 2 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło w środę o godzinie 22.35. Kierujący skodą na ulicy Bytomskiej w Zabrzu, nie dostosował prędkości do panujących warunków i uderzył w drzewo. Na miejsce wezwano policjantów ruchu drogowego. Po zbadaniu alkomatem okazało się, że 23-letni mężczyzna, który kierował samochodem, ma blisko dwa promile alkoholu w organizmie. Wynik badania to 1,90 promila. Mężczyzna stracił już prawo jazdy, a teraz odpowie za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Zabrzańscy policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu.

W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Wydłużono również okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany, określono na poziomie 3 lat.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here