wtorek, 3 października, 2023
spot_img

Akademia Techniczno-Humanistyczna łączy siły z Botanikiem!

W ubiegłym tygodniu podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Miejskim Ogrodem Botanicznym w Zabrzu a Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej.

Strony zadeklarowały współpracę dotyczącą edukacji przyrodniczej, popularyzacji nauki i kultury, współorganizację wydarzeń o charakterze ekologicznym, kulturalnym i społecznym oraz realizację badań naukowych i popularyzowanie wyników tych badań.

Już w tym tygodniu na terenie zabrzańskiego botanika zostanie zainaugurowany eksperyment zakładający rozpoznanie i wskazanie potencjału przyrodniczego siedlisk naturalnych i miejsko-przemysłowych w celu wzmocnienia różnorodności biologicznej, retencji wody i docelowo zaprojektowania działań ograniczających erozję gleb. Na glebie ogrodowej oraz glebie pochodzącej ze zwałów skały płonnej, które w różny sposób będą wzbogacone w wełnę owczą zostaną wysiane nasiona różnych gatunków roślin naczyniowych. Naukowcy z ATH oraz Uniwersytetu Śląskiego zbadają parametry ekofizjologiczne roślin (m.in. wydajność fotosyntetyczną roślin i proporcje barwników fotosyntetycznych), parametry fizykochemiczne siedliska oraz parametry abiotyczne (m.in. zdolność zatrzymywania wody i zawartość materii organicznej w glebie).

Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Miejskim Ogrodem Botanicznym w Zabrzu a Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej
Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Miejskim Ogrodem Botanicznym w Zabrzu a Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej

Badacze – zarówno z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach jak i z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, wezmą również udział w tegorocznym Festiwalu Kwiatów (10 – 11.06), który w tym roku łączy się z obchodami 85-lecia Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu.

spot_img

Get in Touch

0FaniLubię
3,877ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Latest Posts