Policja przestrzega przed oszustami internetowymi grasującymi na portalach randkowych. Taki oszust zakłada profil i nawiązuje wirtualny kontakt z innym użytkownikami. Czas mija na przyjemnych rozmowach i czułych słówkach. Znajomość jest coraz bardziej intensywna, a wtedy oszust podający się za cudzoziemca, bądź cudzoziemkę zapewnia partnera o swojej wielkiej miłości i perfidnie wykorzystuje łączącą ich więź. Ukochany czy ukochana z internetu podstępnie wyłudza pieniądze na przyjazd, do którego jednak nigdy nie dochodzi…

Na przykładzie jednego z użytkowników popularnego międzynarodowego serwisu, policja przedstawia sposób działania sprawców.

Na portalu randkowym internauta trafił na profil kobiety podającej się za pochodzącą z Filipin mieszkankę Chin. Profil zawierał jej imię, zdjęcie, zawód i kraj oraz miasto zamieszkania. Polak i cudzoziemka zawarli znajomość, która szybko przerodziła się w regularną korespondencję internetową oraz telefoniczną. Kobieta zapewniała o swoim uczuciu i powiedziała, że chciałaby zamieszkać w Polsce. Para zaczęła planować jej przyjazd. W tym celu mężczyzna przelał na zagraniczne konto jednego z biur podróży, jak sądził, kwotę niezbędną do opłacenia podróży oraz utrzymania się kobiety w Polsce przez najbliższe pół roku. W dniu zaplanowanej podróży mężczyzna otrzymał informację, że jego „ukochana” została zatrzymana na lotnisku, gdyż przewoziła dla niego w bagażu złoto. Aby uwolnić ją z aresztu, niezbędne było przelanie dodatkowych pieniędzy. Polaka powiadomił o tym mężczyzna podający się za zagranicznego urzędnika.

Po rzekomym zwolnieniu z aresztu, kobieta skontaktowała się ze swoim znajomym za pośrednictwem Internetu i zapewniła, że niedługo przyleci do Polski. Mężczyzna zorientował się, że został oszukany po tym, jak natknął się na założony dwa dni wcześniej profil z wizerunkiem swojej sympatii. W sumie oszustka wyłudziła od niego ponad 32 tys. zł oraz naraziła go na koszty zawiązane z połączeniami telefonicznymi i sms-ami.

Policjanci ostrzegają: niewykluczone, że za oszustwami stoi zorganizowana szajka międzynarodowych przestępców, którzy wykorzystują łatwowierność osób chcących poznać w Internecie miłość swojego życia.

źródło: KWP w Katowicach

9 KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here