Dramatyczną prośbę o pomoc skierował do Miasta Zabrze mer naszego miasta partnerskiego w Ukrainie Олександр Третяк.

W minioną sobotę w wyniku ostrzału rakietowego miasta Równe zniszczona została infrastruktura krytyczna. Spowodowało to brak prądu i wody. Mieszkańcom grozi również przerwanie dostaw ciepła. Miasto, które liczy ok. 300 tysięcy mieszkańców i uchodźców ze wschodnich regionów kraju, zagrożone jest katastrofą humanitarną.

W swoim liście, który dotarł do nas wczoraj, mer Tretyak prosi o najbardziej potrzebne artykuły, wśród których są m.in.: agregaty prądotwórcze, opalarki, grzejnik, a także żywność i środki medyczne.

– Przygotowujemy kolejną transzę pomocy. Zwróciliśmy się też do zabrzańskich przedsiębiorców o dołączenie do tej cennej inicjatywy. Ponadto zaapelowaliśmy do naszych miast partnerskich o włączenie się w kolejne działania pomocowe, które koordynowane są przez Miasto Zabrze – informuje Małgorzata Mańka-Szulik. – Choć nam samym nie jest aktualnie łatwo, to warto wesprzeć tych, którym jest jeszcze trudniej – dodaje.

Przypominamy, że dla zapewnienia kompleksowej pomocy osobom poszkodowanym w wyniku wojny trwającej w Ukrainie Miasto Zabrze przygotowało specjalne subkonto na rachunku Urzędu Miejskiego. Wszystkie zainteresowane osoby oraz firmy będą mogły wpłacać tam darowizny na rzecz obywateli Ukrainy. W pierwszej kolejności fundusze te przekazane zostaną na zakup środków medycznych dla szpitala w Równem, gdzie trafiają poszkodowani w wyniku działań wojennych.

Wpłaty dokonywane w walutach obcych będą przewalutowane automatycznie według kursów z tabeli.

Wpłat należy dokonywać korzystając z poniższych danych:

Miasto Zabrze
41-800 Zabrze, ul. Powstańców Śląskich 5-7

Tytuł przelewu: „Darowizna na pomoc dla Ukrainy”.

  • Przelewy krajowe na numer rachunku: 03 1050 1070 1000 0090 3268 5357
  • Przelewy zagraniczne na numer rachunku IBAN: PL03 1050 1070 1000 0090 3268 5357

Dodatkowe dane do przelewów zagranicznych Kod BIC Swift ING Banku Śląskiego: INGBPLPW.

Rachunek obsługiwany jest przez ING Bank Śląski S.A.


Zachęcamy Państwa również do dalszego udzielania wsparcia rzeczowego zarówno uchodźców, jak i tych, którzy pozostali na terenie walczącej Ukrainy. W naszym mieście dary przyjmowane są m.in. w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Brodzińskiego 4.

Do siedziby COP można przynosić żywność o długiej dacie przydatności do spożycia (konserwy, ryż, kasza, makarony itd.), środki opatrunkowe, higieniczne i sanitarne, koce, śpiwory, pościel itp. Przyjmowane będą tylko artykuły nowe. Punkty czynny jest codziennie w dni powszednie od godz. 8.00 do godz. 18.00. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu: (32) 271 04 74 lub 512 240 287.

Bezpłatne ubrania i obuwie dla dzieci, kobiet oraz mężczyzn czekają na uchodźców wojennych z Ukrainy w Centrum Handlowym Platan. W jednym z lokali galerii uruchomiony został sklep socjalny z darami, koordynowany przez Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży „Wielka Flota Zjednoczonych Sił”.
Sklep czynny jest w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godz. 12.00-18.00. Wszystkie ubrania oraz obuwie – zarówno nowe, jak i używane w dobrym stanie – przekazywane są uchodźcom bezpłatnie. 

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here