Policja z Komisariatu II Policji w Zabrzu zatrzymali kobietę oraz mężczyznę którzy z powodu konfliktu sąsiedzkiego oblali dwa samochody farbą, a do tego kierowali groźby karalne.

Swoim zachowaniem spowodowali straty w wysokości ponad 4 tysięcy złotych. Teraz grozi im nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

42-latek i 50-latka podejrzani są o uszkodzenia cudzego mienia i kierowanie gróźb karalnych. Powodem ich zachowanie był konflikt sąsiedzki. Do zdarzenia doszło 12 marca br. późnym wieczorem na ulicy Zamkowej. Wandale swoim zachowaniem spowodowali straty w wysokości ponad 4 tysięcy złotych. Działając pod wpływem emocji, nie wzięli pod uwagę, że ślady farby zaprowadza śledczych prosto do ich mieszkania. Teraz za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem, grozi im nawet do 5 lat pozbawiania wolności.

W każdej społeczności dochodzi do konfliktów. Gdy eskalują, zaczynają się problemy. Jedną z form, jaką może przybrać wrogość, jest groźba karalna, wyrażona w dowolny sposób: słowem, pismem, gestem. Zanim to nastąpi, o pomoc w rozwiązaniu sąsiedzkiego konfliktu można poprosić dzielnicowego. Policjanci pełniący funkcje dzielnicowych mają doświadczenie w rozwiązywaniu tego typu konfliktów, dlatego warto zwrócić się do nich o pomoc, zanim sytuacja przerodzi się bardziej poważną. Więcej o pracy dzielnicowych można przeczytać na stronie Dzielnicowy Bliżej Nas. 

Warto wiedzieć, że przestępstwo groźby karalnej ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego. Groźba popełnienia przestępstwa nie musi dotyczyć samego pokrzywdzonego, ale również osób mu najbliższych. Grożący będzie sprawcą nawet wtedy, gdy wykonawcą miałby być ktoś inny. Jednym z podstawowych elementów badanych w trakcie policyjnego dochodzenia jest sprawdzenie, czy groźba mogła wzbudzić uzasadnioną obawę, że może zostać zrealizowana.

Organy ścigania badają, czy może być ona obiektywnie realna. Innymi słowy, czy w zagrożonym powstało uzasadnione przekonanie o jej realizacji. Zadaniem oskarżyciela publicznego przed sądem będzie też wykazanie, że sprawca miał motyw, by grozić pokrzywdzonemu. Artykuł 190. kodeksu karnego stanowi, że to przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here