Od lutego 2016 roku można zwiedzać nowy oddział Muzeum w Gliwicach – Dom Pamięci Żydów Górnośląskich. Ów historyczny budynek, dawny żydowski dom przedpogrzebowy przy ulicy Księcia Józefa Poniatowskiego po kilkudziesięciu latach popadania w ruinę został dzięki dotacji Samorządu Miasta Gliwice odrestaurowany i przekształcony w instytucję upamiętniającą żydowską społeczność Górnego Śląska.

W zaledwie kilka miesięcy, które upłynęły od otwarcia nowego oddziału muzeum, w Domu Pamięci odbyło się kilkadziesiąt spotkań, wykładów, dyskusji, i zwiedziło go kilka tysięcy osób z całego świata, które doceniły i chwaliły pięknie odrestaurowany obiekt oraz bogactwo treści, która wypełniła to szczególne miejsce.

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich został zgłoszony do konkursu organizowanego przez Marszałka Województwa Śląskiego na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego. Muzealnicy mają nadzieję, że wesprą Państwo ich starania i w Konkursie oddadzą swój głos na gliwicki Dom Pamięci.

Bez względu na wynik Konkursu pamiętajmy, że powstał w Gliwicach ośrodek, który może być powodem do dumy gdyż jest wyjątkowy w skali regionu i kraju. Muzeum zaprasza do odwiedzenia pięknego miejsca ożywionego staraniem wielu osób i instytucji.

Muzealnicy proszą o Wasz głos http://www.slaskie.pl/npp/?grupa=19&rok=2016&id_menu=15

źródło i foto: Muzeum Gliwice

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here