czwartek, 28 września, 2023
spot_img

Papierosy dla nieletnich. Sprzedawcy rozkładają ręce

Nieletni z papierosem w dłoni to już codzienność. W nabyciu używek pomagają nieuczciwi sprzedawcy.

Kiedy odwiedziliśmy 10 sklepów w centrum zaopatrzonych w różnego rodzaju alkohole, wyniki dziennikarskiej obserwacji miło nas zaskoczyły. 9 na 10 pań bez najmniejszego zająknięcia zapytało o dowód osobisty. Tylko w jednym sklepie o nazwie do złudzenia przypominającej nazwę gliwickiej drużyny piłkarskiej, kontrola wyszła negatywnie.

Niestety, zupełnie inaczej przedstawiają się wyniki sprzedaży wyrobów tytoniowych. Papierosy i tabaka, według przeciętnego gliwickiego sprzedawcy, nie są tak szkodliwe jak alkohol. Dlatego młodzi ludzie nie mają najmniejszego problemu z zakupem używek. W 6 sklepach na 10 ekspedientki bez wahania sprzedały wyroby tytoniowe, nie pytając o dowód osobisty. 

Aby rozwiać ewentualne wątpliwości sprzedawców, wystarczyło dodać, że papierosy są dla czekającej w domu mamy. – Nie mamy na to wpływu. Jak będzie chciał zapalić to kupi gdzie indziej. Poza tym trudno rozpoznać ile taka osoba ma lat. Nikt też nie chce czekać nieskończoność w kolejce. – komentuje 50-letnia ekspedientka. 

Sprawą zajęli się Strażnicy Miejscy, którzy przeprowadzają akcję STOP 18. Głównym celem działań jest poprawa przestrzegania zasad sprzedaży tytoniu. Strażnicy zajmą się szkoleniem sprzedawców oraz znakowaniem miejsc, w których są sprzedawane wyroby tytoniowe. 

Przy­pominamy:

Ustawa o ochronie zdrowia przed następst­wami uży­wa­nia tytoniów i wyrobów tyto­niowych z dnia 9 listopada 1995 r. (Dz.U. z 1996 nr 10 poz. 55) tekst ujed­no­li­cony 15 maja 2012 r.

Art. 6. ust. 1. Zabra­nia się sprzedaży wyrobów tyto­niowych osobom do lat 18. W miejscu sprzedaży wyrobów tyto­niowych umieszcza się widoczną i czytelną infor­ma­cję o treści: „Zakaz sprzedaży wyrobów tyto­niowych osobom do lat 18 (art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następst­wami uży­wa­nia tyto­niu i wyrobów tytoniowych).
1a. W przy­padku wąt­pli­wości co do pełno­let­ności kupu­jącego wyroby tyto­niowe sprzedawca może zażą­dać okaza­nia doku­mentu potwierdza­jącego wiek kupującego.
2. Zabra­nia się sprzedaży wyrobów tyto­niowych na tere­nie pod­miotów wykonu­ją­cych dzi­ałal­ność leczniczą w rozu­mie­niu przepisów o dzi­ałal­ności leczniczej, szkół i placówek oświatowo-wychowawczych oraz obiek­tów sportowo-rekreacyjnych.
4. Zabra­nia się sprzedaży papierosów w opakowa­ni­ach zaw­ier­a­ją­cych mniej niż dwadzieś­cia sztuk oraz luzem bez opakowania.

Art. 13. ust. 1. Kto:
1) sprzedaje wyroby tyto­niowe lub nie umieszcza infor­ma­cji o zakazie sprzedaży wyrobów tyto­niowych, wbrew przepi­som art. 6,
3. W przy­pad­kach określonych w ust. 1 i 2 orzekanie następuje w try­bie przepisów o postępowa­niu w sprawach o wykroczenia.

(foto. STOP 18)

spot_img

Get in Touch

0FaniLubię
3,871ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Latest Posts