Znamy już wyniki głosowania mieszkańców na projekty w ramach IX edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. W głosowaniu, które trwało od 30 września do 17 października br., wzięło udział przeszło 20 tys. zabrzan, którzy łącznie oddali prawie 35 tys. głosów.

Tym razem w ramach budżetu partycypacyjnego do podziału było ponad 6 mln 600 tys. zł. Głosowaniu mieszkańców poddano 97 wniosków – osiem ogólnomiejskich oraz 91 projektów dzielnicowych. Wpłynęło 20 440 ważnych kart do głosowania, w tym 20 318 oddanych elektronicznie oraz 122 w formie papierowej karty do głosowania.

Projekty ogólnomiejskie

Najwięcej głosów zdobył ogólnomiejski projekt „Fajne Zabrze: sportostrada Guido, droga rowerowa Biskupice-Zaborze/Poremba, nowy park Zaborze, doświetlenie przejść dla pieszych w Centrum”, na który zagłosowało w sumie 4 575 osób. Drugi z projektów ogólnomiejskich, który zostanie zrealizowany w ramach IX edycji ZBO otrzymał 3 813 głosów. Za kwotę niemal 500 tys. zł powstanie park linowy dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat w Parku im. Powstańców Śląskich przy ul. Czołgistów.

Projekty dzielnicowe

Wśród projektów dzielnicowych najwięcej głosów zdobył projekt Centrum Południe pn. „Rekultywacja terenu rekreacyjnego Szkoły Pod Lasem z możliwością uprawiania sportu”, na który zagłosowało 1 996 osób. Za nim uplasował się projekt zgłoszony w dzielnicy Rokitnica – „Boisko wielofunkcyjne przy IV Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Reja w Zabrzu”, na który swój głos oddały 1 175 osoby. Trzecie miejsce pod względem liczby oddanych głosów zajął projekt pn. „Modernizacja Osiedla Tadeusza Kotarbińskiego — etap III” (Osiedle Tadeusza Kotarbińskiego, 868 głosów).

Liderzy frekwencji

Największą frekwencję odnotowano w dzielnicy Zandka (29,72 proc.), Osiedlu Tadeusza Kotarbińskiego (27,55 proc.) oraz Osiedlu Młodego Górnika (26,93 proc.). 

Głos włodarzy

Do projektu uchwały budżetowej na rok 2022 zostanie ostatecznie wpisanych 28 wybranych przez mieszkańców Zabrza projektów – dwa ogólnomiejskie i 26 w poszczególnych dzielnicach miasta.

– Realizacja budżetu obywatelskiego w naszym mieście potwierdza, że zabrzanie aktywnie włączają się w życie miasta, a w szczególności swoich dzielnic i osiedli – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Ponadto są dobrze zintegrowaną społecznością, która chce i potrafi wykorzystać każdą sposobność do poprawienia jakości życia w najbliższym otoczeniu. W IX edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy zgłosili wiele ciekawych pomysłów. Dwadzieścia osiem z nich zostanie zrealizowanych. Jestem przekonana, że następne edycje budżetu obywatelskiego dadzą możliwość wyboru kolejnych kreatywnych pomysłów i już dzisiaj zachęcam Państwa do wzięcia w nich udziału.

Szczegółowe wyniki głosowania w IX edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego znajdziecie TUTAJ

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here