niedziela, 24 września, 2023
spot_img

Pierwszy w Polsce tramwajowy magazyn energii w Zabrzu!

Tramwaje Śląskie otwarły dzisiaj pierwszy w Polsce tramwajowy magazyn energii. Stanął na pętli w Zabrzu Biskupicach zapewniając nie tylko odpowiednie zasilanie dla tramwajów, ale także pozwalając na uniknięcie strat energii.

Linia tramwajowa biegnąca z centrum Zabrza przez dzielnicę Biskupice do Bytomia została w ostatnich latach gruntownie zmodernizowana, z wykorzystaniem środków unijnych. Docelowo, po zakończeniu modernizacji infrastruktury torowej w innych częściach Zabrza, spółka Tramwaje Śląskie S.A. planuje wprowadzenie do obsługi nowoczesnego niskopodłogowego taboru, który wymaga utrzymania odpowiedniego napięcia w sieci trakcyjnej.

– Tymczasem odległość między podstacjami trakcyjnymi na tym ciągu tramwajowym jest na tyle duża, że już dziś, choć kursują tu starsze wagony, zdarza się, że spadki napięcia utrudniają ruch. Przy nowoczesnych wagonach taka sytuacja spowodowałaby unieruchomienie tramwajów. Dlatego zdecydowaliśmy się zainwestować w nowoczesne rozwiązanie, dające nam podwójny efekt – mówi Bolesław Knapik, prezes Zarządu spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Pierwszym zadaniem zasobnika energii elektrycznej jest magazynowanie energii, również tej, którą w wyniku rekuperacji oddają do sieci kursujące tramwaje; drugim zaś wspomaganie podstacji trakcyjnej poprzez oddawanie zgromadzonej w nim energii do sieci i tym samym ograniczenie spadków napięcia w sieci trakcyjnej w momentach, gdy pobór prądu przez jadący tramwaj jest zbyt duży dla naszej sieci zasilającej.

– W ten sposób zwiększamy efektywność energetyczną naszej infrastruktury, gdyż eliminujemy straty energii rekuperacji, która dotąd często nie mogła być wykorzystana, a jednocześnie zapewniamy płynność ruchu tramwajowego, minimalizując zagrożenie powodowane przez zbyt niskie napięcie w sieci – wyjaśnia prezes Bolesław Knapik. Co istotne, w razie braku zasilania podstacji z zakładu energetycznego magazyn energii pozwala samodzielnie, jedynie z baterii, zasilić odcinek sieci pomiędzy Bytomiem a Biskupicami.

W efekcie przeprowadzonego postępowania generalnym wykonawcą wybrano firmę ELEKTROTIM S.A., której zadaniem była dostawa nowego zasobnika energii, posadowienie stosownego obiektu i zamontowanie zasobnika w jego wnętrzu oraz podłączenie urządzenia do układu zasilania spółki Tramwaje Śląskie S.A. wraz z jego uruchomieniem. Zadanie było tym trudniejsze, że jak dotąd nigdzie w Polsce nie powstała tego typu infrastruktura dedykowana sieci tramwajowej.

Umowa między spółką Tramwaje Śląskie S.A. a ELEKTROTIM S.A. podpisana została w lipcu 2021 r. Prace na pętli Biskupice zakończyły się we wrześniu 2022 r., po czym urządzenie przechodziło fazę wdrożeń, prób i testów, zakończonych odbiorem technicznym na koniec listopada 2022 r. Żywotność urządzenia określona została na okres minimum 25 lat. Wykonawca zapewnia na cały ten czas dostępność części zamiennych i jednocześnie gwarantuje minimum 10-letni okres żywotności baterii, przy czym w tym okresie ich efektywność nie może być niższa niż 80 proc. wartości znamionowej.

spot_img

Get in Touch

0FaniLubię
3,868ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Latest Posts