edgar alan poeEdgar Allan Poe –  najwybitniejszy przedstawiciel romantyzmu w literaturze amerykańskiej,  poeta, nowelista i krytyk. Edgar Allan Poe – alkoholik, narkoman, typ depresyjny. Edgar Allan Poe – klasyk grozy i perwersji.

„Zazwyczaj ludzie podleją stopniowo”

Poe urodził się w latach, o których się mówi, że nastąpił w nich wysyp tragicznych geniuszów. W tym samym 1809 roku, co Poe przyszli na świat Słowacki i Gogol, niedługo potem Kierkegaard. Wszyscy żyli krótko – stanowili jakby ówczesny Klub 27.

Niewielu pisarzy zostało tak zmitologizowanych, i to jeszcze za swego życia. Wielbiony we Francji, znienawidzony w Anglii. Kryptolog, parający się układaniem szyfrów. Takim szyfrem – mimo upływu czasu – pozostaje nadal jego twórczość. Mimo nieustannych konfliktów z otoczeniem oraz dręczącego zmagania się z własna psychiką, zdołał stworzyć dzieła naznaczone wybitnie oryginalną wyobraźnią twórczą. Wyobraźnię tę pociągały zwłaszcza rejony niedostępne poznaniu zmysłowemu: mroki podświadomości, urojenia z pogranicza jawy i snu, chorobliwe halucynacje lub nieziemskie wizje, przekraczające tragiczny rozdział sfery fizycznej i duchowej. W świecie tym nie obowiązują zasady społecznego współżycia: bohaterowie Poego popełniają zbrodnie pozbawione logicznego uzasadnienia, a sami zazwyczaj padają ofiarą obłędu i śmierci.

Historia śmierci samego poety także owiana jest tajemnicą rodem z jego najmroczniejszych dzieł. Wszystkie karty leczenia szpitalnego oraz dokumenty, w tym akt zgonu, zostały zagubione, jeśli w ogóle istniały. Prawdziwa przyczyna śmierci Poe nie jest jasna, istnieje jednak wiele teorii na ten temat – rozpoczynając od założenia, że spowodowana została hipoglikemią, aż po teorię  o konspiracyjnym morderstwie. Sugerowano także, że była ona wynikiem samobójstwa związanego z depresją. A co działo się tuż przed śmiercią?

{youtube}qeLrtwniqM4<www.youtube.com/watch?v=qeLrtwniqM4>{/youtube}

„The Raven” to fikcyjna historia skupiająca się na ostatnich pięciu dniach z życia mistrza makabry i niesamowitości Edgara Allana Poe (John Cusack), w trakcie których stara się rozwikłać zagadkę tajemniczych morderstw inspirowanych jego własną twórczością. Światowa premiera miała miejsce 9 marca 2012 r.

Obecnie, twórczość powstająca w dramatycznych warunkach życiowych, inspirowana tragicznymi kolejami losu pisarza, przez krytykę literacką uważana jest za jedno z najwybitniejszych zjawisk literatury amerykańskiej. Zakreślone przez niego portrety psychologiczne postaci były gotowymi modelami analiz psychoanalitycznych, których nie powstydziłby się sam Freud, a jego makabryczne opisy zbrodni zawstydziłyby niejednego twórcę współczesnego filmu gore. Poza tym wszystkim, a może przede wszystkim, był też poetą, i to ten aspekt jego twórczości zostanie uwypuklony w ramach kwietniowego Krakowskiego Salonu Poezji. Przygotujmy się na spotkanie mroczne, metafizyczne, gotyckie – jednym słowem: niezapomniane. 

 RM

 

15 kwietnia 2012 /niedziela/ godz. 12.00 – scena GTM przy Nowym Świecie
LXX Krakowski Salon Poezji w Gliwicach
Poezja Edgara Allana Poego

Czytają:
– Wioletta Białk (Gliwicki Teatr Muzyczny)
– Andrzej Warcaba (Teatr Śląski w Katowicach)
Gospodarz Salonu: Paweł Gabara

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here