Funkcjonariusze wydali oświadczenie, w którym tłumaczą powody przeniesienia.

O decyzji dotyczącej wyłączeniu numeru 112 w Centrum Ratownictwa Gliwice, dowiedzieliśmy się  w zeszły piątek. Sprawa została przez nas opisana w najnowszym numerze „Tydzień w Gliwicach”. Właśnie poznaliśmy powody, dla których policja przenosi swoje stanowiska do siedziby komendy miejskiej.

Oświadczenie

30 listopada br. dwa stanowiska obsługi numeru alarmowego 112 zostały przeniesione z siedziby CRG do siedziby KMP w Gliwicach. Z punktu widzenia mieszkańców naszego rejonu nic się nie zmieniło – po wybraniu numeru 997 i 112 telefon zostanie odebrany przez jednego z dwóch całodobowo dyżurujących policjantów.

Fizyczne przeniesienie stanowisk dyspozytorów policji zostało wymuszone obiektywnymi okolicznościami prawnymi. 30.11.2012 r. w policji wdrożono nowy informatyczny system wspomagania dowodzenia (SWD) powiązany z numerami alarmowymi 112 i 997. Przepisy wprowadzające nowe rozwiązanie określiły miejsca, w których system może być użytkowany. Wobec prawnej niedopuszczalności użytkowania go poza obiektami należącymi do policji nie pozostało nic innego, jak przenieść stanowiska alarmowe do siedziby KMP Gliwice.

Przypominamy, że zgodnie z porozumieniem zawartym pomiędzy Wojewodą Śląskim a Komendantem Wojewódzkim Policji w Katowicach numery alarmowe 112 obsługiwane są przez policję.

W sensie funkcjonalnym uzyskanie pomocy pod numerem 112 nie ulegnie żadnym odczuwalnym zmianom dla dzwoniącego. W CRG całodobowo numer obsługiwali dwaj policjanci i ci sami policjanci będą odbierać numery alarmowe w KMP. Przewidujemy, że jedyną różnicą pomiędzy stanem aktualnym a poprzednim to miejsce służby dyżurujących policjantów.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here