Półkolonie, wystawy, zwiedzanie, warsztaty i więcej. Lato w Zabrzu

Zwiedzanie, półkolonie, przedstawienia teatralne, wystawy, konkursy i warsztaty – to tylko niektóre przedsięwzięcia realizowane przez organizatorów akcji „Lato w mieście 2022”.

Miasto Zabrze przygotowało bogatą ofertę zajęć sportowych, rekreacyjnych, plastycznych i edukacyjnych, z których skorzystać mogą ci, którzy spędzają tegoroczne wakacje w mieście.

W akcji biorą udział m.in. Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu, Muzeum Miejskie w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Teatr Nowy w Zabrzu oraz Centrum Rozwoju Rodziny w Zabrzu.

Wakacyjne warsztaty teatralne w Teatrze Nowym w Zabrzu

Tradycyjnie Teatr Nowy w Zabrzu zaprasza w trakcie wakacji na warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 16 lat. Zajęcia będą się odbywały w siedzibie teatru, w godz. 9.00-15.00. Poprowadzą je aktorzy i pracownicy działów kreatywnych teatru. Uczestnicy – w zależności od swoich predyspozycji i zainteresowań – mają do wyboru kilka grup: aktorską, lalkarsko–aktorską, scenograficzno-plastyczną, taneczno-wokalną i promocyjno-dziennikarską. W trakcie dwutygodniowych warsztatów ich siłami powstanie spektakl, który na zakończenie zostanie zaprezentowany na scenie Teatru Nowego.

Teatr ogłosił nabór na dwa turnusy: pierwszy potrwa od 27 czerwca do 9 lipca, a drugi od 11 lipca do 23 lipca. Więcej informacji TUTAJ.

Oferta wakacyjna Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Te wakacje nie mogą się zacząć lepiej niż niesamowitą przygodą w magicznych podziemiach. W dniach 24-26 czerwca w Sztolni Królowa Luiza dzieci zwiedzają Królestwo Maszyn i Królestwo Craftomani za jedyne 5 zł.

W dniach 01.06.2022 r. – 31.08.2022 r. Sztolnia Królowa Luiza przygotowała zwiedzanie tematyczne pn. „CRAFTOMANIA”. To program zwiedzania podziemi nawiązujący do tematyki słynnej gry komputerowej. Trasa tematycznie przygotowana, zaaranżowana i dedykowana wszystkim fanom rozrywki interaktywnej. W trakcie zwiedzania dzieci uczestniczą w szeregu aktywności nawiązujących do zadań w grze, np. umiejętność craftingu, kodowanie, poznanie wielu rzadkich okazów geologicznych, spotkanie kolonii mobów. Po wyjściu z podziemi do dyspozycji zwiedzających jest Park 12C.

W dniach 11.07.2022 r. – 19.08.2022 r. odbędą się warsztaty „SKATE SZYCHTA” z deskorolką w
Sztolnia Królowa Luiza. Program pozwoli uczestnikom na nawiązanie pierwszego kontaktu ze sportem, jakim jest jazda na deskorolce. Będzie dla nich kompendium podstawowej wiedzy i umiejętności, które pozwolą na dalszą przygodę z tą dyscypliną. Dodatkowe wzbogacenie programu zajęć sportowych o część edukacyjno-rekreacyjną, prowadzoną w Sztolni Królowa Luiza, pozwoli na zrównoważenie w ciągu dnia wysiłku fizycznego, z czasem relaksu i nauki przez zabawę oraz poznawania cennego dziedzictwa kultury.

Więcej informacji: PodziemnaPrzygoda.pl – najlepsza atrakcja na śląsku lub pod numerem telefonu 538-899-220.

W okresie wakacji Sztolnia Królowa Luiza będzie zapraszać na weekendowe animacje sportowe, atrakcje oraz warsztaty w Parku 12C. Zachęcamy do obserwowania profilu Sztolnia Królowa Luiza | Facebook, gdzie publikowane będą nadchodzące wydarzenia.

Wakacje w mieście z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Zabrzu

MOK przygotował dla dzieci i młodzieży szeroką ofertę zajęć, z których mogą skorzystać w trakcie tegorocznych wakacji. Dzielnicowe ośrodki kultury w Biskupicach, Kończycach, Pawłowie, Grzybowicach, a także sam MOK oraz kino ROMA zapraszają na „Wariacje na wakacje w MOK – KREATYWNA WARSZTATOWNIA”.

Tegoroczne warsztaty nawiązują do filozofii less waste oraz idei związanej z samodzielnym wykonywaniem na własne potrzeby różnych przedmiotów bez pomocy profesjonalistów. To także sposób na życie, na oryginalne spędzenie czasu, nie tylko w czasie wakacji. MOK zachęca do aktywnego rozwijania pasji,
nadawania przedmiotom „drugiego życia”, tworzenia czegoś z niczego, znajdywania radości w procesie tworzenia.

5 lipca w zabrzańskim MOK-u odbywać będą się warsztaty tworzenia zegarów. Podczas spotkania uczestnicy ozdobią tarczę zegara o średnicy 25cm. Praca rozpoczynać się będzie nałożeniem podkładu, poprzez wybór kolorów i motywów, a skończywszy na pomalowaniu i oklejeniu tarczy oraz cyfr.

7 lipca MOK zaprasza na warsztaty tworzenia biżuterii z drutu aluminiowego. Podstawowym materiałem będzie drut aluminiowy, który jest bardzo elastyczny. Można go dowolnie wyginać czy łączyć z innymi materiałami, bez konieczności spawania. Uczestnicy zapoznają się z podstawowymi informacjami o zasadach tworzenia biżuterii, materiałach, narzędziach i półfabrykatach. Na zajęciach powstaną nietuzinkowe komplety biżuterii.

12 lipca w zabrzańskim MOK odbędą się warsztaty tworzenia ekotoreb. Dzięki pracy z szablonami na tych zajęciach poradzą sobie nawet najmłodsze dzieci. Efektem pracy są oryginalne torby, wykonane z ekologicznych materiałów. Zajęcia oprócz elementów pracy manualnej, zawierają również ekologiczne przesłanie ratowania planety, poprzez ograniczenie używania plastikowych toreb i nadawanie przedmiotom „drugiego życia”.

14 lipca w MOK-u odbędą się warsztaty malowania na wodzie. To wyciszające, przyjemne i zaskakujące zajęcia, w czasie których uczestnicy przenoszą się w niesamowity świat barw. Wzory stworzone na powierzchni wody zostaną przeniesione na konkretne przedmioty – doniczki. Ale to
nie wszystko! W doniczkach zostaną posadzone kwiaty i zioła.

19 lipca chętni będą mogli skorzystać z warsztatów pirografii i nauki kalkowania w MOK-u. Podczas zajęć dzieci wykonają własną nietypową ozdobę do zawieszenia na ścianie. Nauczą się pracy techniką pirografii, która choć sięga wieków może zaskoczyć swoim efektem finalnym. Zaprezentujemy sprzęt, przykładowe prace inspiracji projektowych.

21 lipca odbędą się w MOKu warsztaty ukraińskiej sztuki ludowej – petrykivka. Petrykivka to ukraińskie Zalipie. Nazwa techniki wywodzi się od miejscowości, w której zdobi mury domów i przedmioty użytkowe. Powstała w XVIIIw. petrykivka to technika pełna kolorowych kwiatów, owoców i ptaków. To tradycyjny styl dekoracyjny, uznany w 2012 roku przez Ministra Kultury Ukrainy za niematerialne dziedzictwo kulturowe Ukrainy. Na warsztatach malujemy pędzlami, palcami, przekrojoną cebulką.

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza także na bezpłatne warsztaty z języka angielskiego dla dzieci w wieku 5-9 lat, które odbędą się 6 lipca oraz 13 lipca. Wakacyjne warsztaty z ProfiLingua to zajęcia z języka angielskiego dla dzieci w wieku szkolnym prowadzone w oparciu o autorską metodę SMILE. Lektorka w odpowiednio dobranej tematyce zadba o rozwój umiejętności pracy w grupie poprzez zabawę w języku angielskim. Dodatkową atrakcją będzie malowanie buziek!

Pełny program warsztatów wakacyjnych Miejskiego Ośrodka Kultury w Zabrzu oraz program zajęć w Dzielnicowych Ośrodkach Kultury dostępny jest tutaj: mok_oferta wakacyjna_2022_2.pdf

Na wszystkie warsztaty obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.

Wakacyjne seanse w kinie Roma

Swoją wakacyjną ofertę dla najmłodszych przygotowało również kino ROMA, które od czerwca do 17 lipca, oraz od 20 do 31 sierpnia zaprasza na seanse KINA FAMILIJNEGO w promocyjnej cenie 10,00 PLN.

Letnie wakacje z Miejską Biblioteką Publiczną

Najważniejszym wydarzeniem „Lata w bibliotece – 2022” będzie organizowany 7 sierpnia happening „Dzień Pszczół” w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu w godzinach od 10.00 do 16.00. W programie imprezy znajdą się spotkania ze znawcami tematyki pszczół i pszczelarstwa, a także ciekawe warsztaty, wśród których ofertę dla siebie znajdą zarówno najmłodsi, jak i nieco starsi fascynaci pszczelego świata.

Wakacyjna oferta Muzeum Miejskiego w Zabrzu

Muzeum Miejskie w Zabrzu przygotowało w okresie wakacyjnym (lipiec-sierpień) szereg lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży pozostających w mieście. Zajęcia będą prowadzone w siedzibie Muzeum przy ul. Powstańców Śląskich 3 oraz w Galerii Café Silesia przy ul. 3 Maja 6 w Zabrzu.
Tematy zajęć, na które prowadzone są zapisy:

„Wieża, pyrlik, orzeł, co wybrać? Historia herbu Zabrza” – Z Antonim Rollnikiem, narratorem wystawy będzie można poznać historię herbu Zabrza. Zajęcia będą złożone z części teoretycznej oraz praktycznej. Terminy: 6 i 13 lipca oraz 3 i 10 sierpnia. Czas trwania 90 min. Zapisy: (32) 271-56-89, wew. 23.

„100 na 100-lecie” – zajęcia w formie quizu. Terminy: 7 i 14 lipca oraz 4 i 11 sierpnia. Czas trwania 90 min. Zapisy: (32) 271-56-89, wew. 23.

Tajniki sztuk plastycznych – uczestnicy zajęć zapoznają się z podstawowymi technikami w malarstwie, grafice, rysunku i rzeźbie. Poznają również podstawowe gatunki sztuk plastycznych (portret, pejzaż, martwa natura, abstrakcja) oraz takie pojęcia, jak: barwa, perspektywa, faktura, kształt, kompozycja czy światłocień. Zajęcia połączone są z warsztatami plastycznymi, podczas których dzieci wykonają jedną pracę plastyczną w dowolnej technice malarskiej lub rysunkowej. Terminy: 1-8 lipca, 25-29 lipca oraz 22 i 30 sierpnia. Zapisy: (32) 271-56-89, wew. 30.

„Artyści Zabrza” -lekcja przeznaczona jest dla uczniów klas 4-8. Lekcja przybliża sylwetki artystów zabrzańskich, urodzonych i tworzących w Zabrzu. Podczas zajęć, uczestnicy zapoznają się z biografią i twórczością artystów oraz technikami, w których tworzą artyści. Będą także mieli okazję zobaczyć ich prace. Czas trwania lekcji: 60 min. Terminy: 1-8 lipca, 25-29 lipca oraz 22-30 sierpnia. Zapisy: (32) 271-56-89, wew. 30. 

„Są starsi, nie ma lepszych”– czyli historia jednego z najbardziej utytułowanych klubów w Polsce, jakim jest Górnik Zabrze. 14-krotny zdobywca mistrzostwa Polski oraz 6-krotnie Pucharu Polski. Finalista Pucharu Zdobywców Pucharów.  Klub, który na stałe wpisał się w historie polskiego futbolu. Terminy: 1-8 lipca oraz 25-31 sierpnia. Zapisy: (32) 271-56-89, wew. 30. 

„Krótka historia Zabrza”– wykład połączony z pokazem slajdów dotyczy historii miasta Zabrze od pojawienia się pierwszych wzmianek o Biskupicach (najstarszej dzielnicy Zabrza) po przyłączenie do miasta ostatnich dzielnic w latach 50. XX wieku. Przedstawiono w nim powstawanie kolejnych miejscowości tworzących obecne miasto, wszystkie zmiany przynależności państwowej (w tym kwestie powstań śląskich i plebiscytu), a także zmiany administracyjne, które doprowadziły do powstania Zabrza w obecnych granicach. Terminy: 12-29 lipca oraz 16-31 sierpnia. Zapisy: (32) 271-56-89, wew. 26. 

„Zabrze miastem granicznym”– wykład połączony z pokazem slajdów dotyczy lat 1922–1939, w których w wyniku podziału Górnego Śląska po powstaniach i plebiscycie, część granicy administracyjnej Zabrza pokrywała się z granicą państwową Niemiec. Przedstawiono w nim sytuację ludności na podzielonym obszarze, najważniejsze postanowienia Konwencji Górnośląskiej, a następnie opisano siedem przejść granicznych, które były w tym czasie w Zabrzu. Terminy: 12-29 lipca oraz 16-31 sierpnia. Zapisy: (32) 271-56-89, wew. 26.

-„W kręgu dawnych wierzeń ludowych„- uczestnicy lekcji muzealnej pt. „W kręgu dawnych wierzeń ludowych – demony” będą mogli zapoznać się z niektórymi, najbardziej popularnymi zagadnieniami z zakresu demonologii ludowej, dowiedzieć się jak wyglądały dawne wierzenia oraz poznać ich pochodzenie, a także dowiedzieć się, w jakich formach niektóre z nich przetrwały do czasów współczesnych. W części warsztatowej – gra planszowa. Terminy: od 5.07- 17.08. Zapisy: (32) 271-56-89, wew. 26.

Bezpłatne półkolonie “Lato w Zabrzu” w Centrum Rozwoju Rodziny

Centrum Rozwoju Rodziny w Zabrzu zaprasza na 2 turnusy półkolonii. Na uczestników czeka zabawa, poznawanie zawodów oraz zwiedzanie atrakcji Zabrza. TERMIN: I turnus 18-29 lipiec 2022 r. i II turnus 1-12 sierpień 2022 r. Program zajęć będzie realizowany od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 14.00. Jednocześnie dzieciom w wieku 6-9 lat będzie zapewniona opieka w godzinach od 8:00 do 9:00 oraz od godz. 14:00 do 16:00. Zgłoszenia przejmowane są wraz z wypełnionym i podpisanym przez opiekuna prawnego kompletem dokumentów – osobiście w sekretariacie Centrum Rozwoju Rodzimy w Zabrzu ul. Park Hutniczy 8 w godzinach otwarcia oraz za pośrednictwem skrzynki elektronicznej na crr@crr.miastozabrze.pl z dopiskiem – rekrutacja „Lato w Zabrzu”. Zapisy na półkolonie odbywają się od 20.06.2022 r. do 11.07.2022 r. lub do wyczerpania miejsc. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Więcej informacji na stronie Bezpłatne półkolonie „Lato w Zabrzu” – Centrum Rozwoju Rodziny w Zabrzu (miastozabrze.pl)

W Zabrzu nie będziecie się nudzić, życzymy udanych wakacji!

fot. J.Koenigshaus

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje