Wybitny językoznawca odwiedzi Centrum Edukacyjne im. Jana Pawła II.

26 września o godzinie 15.00 prof. dr hab. Jan Miodek poprowadzi wykład pt. „Kultura i polszczyzna młodych pokoleń”. Chętni dowiedzą się o postępującej ewolucji języka młodzieżowego oraz o międzypokoleniowych różnicach komunikacyjnych.

Na temat ostatniego zagadnienia, profesor wypowiadał się w autorskiej pracy „Polszczyzna różnych pokoleń”. Jak sam zaznaczył, dynamiczne zmiany w języku młodych ludzi powodują, że starsze generacje Polaków nie znają znaczenia i pochodzenia używanych słów. Za przykład podaje m.in. takie wyrażenia jak lol, banglać, bauns, flow, herka, plonk, wtopa czy zmulant. 

Miodek zwraca również uwagę na liczne skróty i przekształcenia, z których na co dzień nie zdajemy sobie sprawy. Wyrazy takie jak siema, dozo, nara, spoko, w porzo, impra, es, bro i wiele innych, na dobre zakorzeniły się w mowie potocznej.  Warto zauważyć, że nowe twory językowe rozwijają się tak szybko, iż osoby, pomiędzy którymi istnieje tylko kilkuletnia różnica wieku, mają problemy ze swobodną komunikacją. 

Niestety obecny język przybiera coraz bardziej groteskowe formy. To doskonała okazja, aby zastanowić się nad przyszłością polszczyzny. Wydarzenie jest częścią całego cyklu prelekcji organizowanych przez Polską Akademię Umiejętności. Projekt „Wszechnica Naukowo-Kulturalna” zapoczątkował serię spotkań, w trakcie których omawia się najnowsze osiągnięcia nauki i problemy kulturowe.

Wstęp wolny!

 

{youtube}6pa0hCHmlV8<http://www.youtube.com/watch?v=6pa0hCHmlV8>{/youtube} 

 

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here