Przybywa kamer w systemie miejskiego monitoringu. Do końca roku nad bezpieczeństwem gliwiczan będzie czuwać prawie 300 urządzeń.

Obecnie sytuację w mieście monitoruje 267 kamer. Nowe pojawiły się niedawno na skwerze Doncaster i skrzyżowaniu ul. Toszeckiej z ul. Śliwki i Świętojańską. Kamery obserwują nie tylko ścisłe centrum miasta, ale również dzielnice. Gliwiczanie doceniają rolę monitoringu w poprawie bezpieczeństwa i proponują nowe lokalizacje dla urządzeń. Decyzją mieszkańców, którzy głosowali na zadania jednoroczne w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Gliwic, kolejne kamery będą obserwować okolice ul. Błogosławionego Czesława – w sumie 24 urządzenia. Gliwicki system monitoringu wizyjnego jest jednym z najnowocześniejszych w kraju.

Dzięki rejestracji wysokiej jakości daje możliwość nagrywania zbliżeń, które pozwalają na identyfikację podejrzanych i stają się obiektywnym materiałem dowodowym. Same urządzenia są też narzędziem prewencyjnym – powiedział Miejskiemu Serwisowi Informacyjnemu – Gliwice” Mariusz Kopeć, rzecznik Śląskiej Sieci Metropolitalnej. System jest stale rozbudowywany. – Z nagrań korzystają przede wszystkim upoważnieni do tego policjanci i strażnicy miejscy. Na żądanie materiał jest również wydawany sądom oraz prokuraturze – tłumaczy Mirosław Krzemiński, kierownik działu monitoringu – nie ma możliwości, by nagrania trafiły w ręce osób niepowołanych: mamy system zabezpieczeń, szyfrowanie dostępu i strażnika, który weryfikuje dostęp.

monitoring_gliwiceInstalacja urządzeń poprawia bezpieczeństwo i, co istotne, nie narusza prywatności osób, które zamieszkują monitorowane tereny.

Nawet gdyby doszło do takiej sytuacji, że któryś z dyspozytorów, który włada joystickiem chciałby wjechać kamerą do okna mieszkalnego, pojawi się nakładka, która uniemożliwi zaglądanie do wnętrz budynków – wyjaśnia Mariusz Kopeć.

źródło: UM Gliwice

23 KOMENTARZE

  1. Dobrze ze mnie wspolnota przyzwyczaila do kamer… na kazdym pietrze i na zewnatrz sa kamery i w tv mozna ogladac kto puka do kogo…

  2. Kiedyś to była taka jakość, że nagranie można było wyrzucić do śmieci 😉 Mam nadzieję, że obecnie, kilkanaście lat później jest tak jak piszecie i da się kogoś rozpoznać na tych nagraniach.

  3. po kliknieciu w zdjecia w artykule wyskakuje :

    Artykuł, którego szukasz pochodzi ze starej wersji serwisu.
    Jeśli tutaj trafiłeś oznacza to, że mimo największych starań nie udało nam się przenieść wszystkich linków ze starej strony. Zapraszamy na główną stronę za…
    5 sekund.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here