Do naszego miasta przyjechało ponad 400 pielgrzymów. Poza spotkaniem modlitewnym i transmisją papieskiej mszy świętej w planach są też  koncerty, spektakle a nawet… walki rycerskie!

Światowe Dni Młodzieży to spotkanie młodych katolików z całego świata, w których bierze udział Ojciec Święty. Zostały zapoczątkowane przez Jana Pawła II w 1985 roku. W tym roku gospodarzem ŚDM jest Polska. Z tej okazji do naszego kraju przyjechali pielgrzymi z najdalszych zakątków globu. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie, ale Gliwice również włączyły się w obchody – do miasta przyjechało ponad 400 pielgrzymów z Hondurasu, Francji, Togo, Nigerii, Niemiec, Węgier, Francji, Stanów Zjednoczonych, Australii i Rosji. Co ważne, wszyscy są zakwaterowani w domach parafian Diecezji Gliwickiej.

31 lipca, w ostatnim dniu Światowych Dni Młodzieży, na pl. Krakowskim między godz. 8.00 a 14.00 odbędzie się spotkanie modlitewne i wspólne śpiewanie pieśni. O godz. 9.15 dla zgromadzonych wiernych zostanie odprawiona msza święta. O godz. 10.00 rozpocznie się transmisja uroczystości z Brzegów koło Wieliczki pod przewodnictwem papieża Franciszka. Papieska msza święta zakończy się około godz. 13.00.

Uwaga! Na pl. Krakowskim nie będą rozstawione dodatkowe krzesła ani ławki. Osoby uczestniczące w spotkaniu modlitewnym 31 lipca są proszone o zabranie własnych turystycznych krzeseł. W razie upału zostanie uruchomiona kurtyna wodna zlokalizowana na pl. Krakowskim, jednak każdy uczestnik spotkania powinien zabrać ze sobą wodę do picia.

W związku z organizacją spotkania i transmisji na pl. Krakowskim 31 lipca między godz. 7.00 a 15.00 zostanie zamknięty dla ruchu kołowego odcinek ul. Łużyckiej, od  ul. Wrocławskiej do ul. Lutyckiej.

Podczas pobytu pielgrzymów w Gliwicach odbędzie się także szereg wydarzeń religijnych i kulturalnych.

22 lipca w katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła o godz. 19.30 odprawione zostanie nabożeństwo „Balsam Miłosierdzia” i spotkanie z biskupem Janem Kopcem. O godz. 20.30 wykonany zostanie koncert uwielbienia.

23‒24 lipca w parku Chopina odbędą się wydarzenia w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy „Ulicznicy”. 23 lipca o godz. 21.00 Wędrujące Lalki Pana Pezo zaprezentują spektakl „Monsters”. 24 lipca o godz. 17.00 i 19.00 Jordi Gali wykona happeningi „Ciel” i „T”.

24 lipca o godz. 20.00 jest zaplanowany seans Letniego Kina Plenerowego. Przy Radiostacji wyświetlony zostanie film „Sherlock Holmes: Gra Cieni”.

24 lipca między godz. 16.00 a 19.00 w ogrodzie kościoła pw. Wszystkich Świętych (ul. Kościelna 4) odbędzie się „Klamra Tysiąclecia”. Na miejscu zostanie zainscenizowane średniowieczne obozowisko, a w nim: sceny rodzajowe, walki rycerskie, zabawy i warsztaty rękodzielnicze.

Organizatorami wydarzeń towarzyszących Światowym Dniom Młodzieży są Miasto Gliwice, Centrum Światowych Dni Młodzieży Diecezji Gliwickiej oraz Stowarzyszenie Na rzecz Ochrony Zdrowia Psychicznego „Nasz Dom”. Udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny.

źródło: UM Gliwice
foto: pixabay

15 KOMENTARZE

  1. Naucz się czytać ze zrozumieniem (3-4 klasa szkoły podstawowej). Nie oceniam Ciebie, bo to należy do Pana Boga, a oceniam Twoje dobre lub złe uczynki i te złe potępiam, bo mam do tego nie tylko prawo ale i obowiązek.
    Zrozumiała czy przetłumaczyć na inny język (do wyboru masz: angielski, francuski, rosyjski i japoński)?

  2. Nie znasz to nie oceniaj Ty popaprany wyznawco Boga , prawdziwy wierzacy nie ocenia wszystkich swoja badz inna miara! wiec mi sie tu nie powołuj na Boga czy na innych świetych ale udaaj sie do psychiatryka zeby wyzwolił cie z chorobliwej fobii

  3. Powiedz to rodzinom, którym wojska amerykańskie i państw NATO zamordowały bliskich, tym którym wojska te zniszczyły domy, szpitale, szkoły…
    Powiedz to swojemu sumieniu i wiedz o tym, że życie ludzi którzy zginęli w wojnach amerykańskich, wojnach okupacyjno-rabunkowych prowadzonych pod urojonymi pretekstami „walki z terroryzmem” i ” zaprowadzaniem demokracji” JEST TYLE SAMO WARTE, CO LUDZI KTÓRZY ZGINĘLI W ZAMACHACH TERRORYSTYCZNYCH…

  4. powiedz to chlopie rodzinom które straciły bliskich w zamachach – w dzisiejszym swiecie madrze byc ostroznym kogo sie wpuszcza i do swojego zycia i do swojego kraju

  5. Wielu z tych pielgrzymów zostanie u nas znacznie dłużej, bo są uchodźcami. Przykro, że większość z nas to chrześcijanie tylko z nazwy i uchodźców trzeba wpuszczać „bocznymi drzwiami”. Mam nadzieję, że nie jest to „tajemnica państwowa”…☺

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here