Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach ogłosił przetarg na budowę aktywnych sygnalizacji ostrzegawczych na kolejnych skrzyżowaniach. Nowoczesny system ma zostać zamontowany w kolejnych dwóch miejscach:
– w ciągu ulicy Toszeckiej w rejonie skrzyżowania ulic Toszecka – Jagodowa – Borówkowa
– w ciągu ulicy Żabińskiego w rejonie skrzyżowania ulic Żabińskiego – Gomułki

 

aktywna sygnalizacja ostrzegawcza2

Aktywna sygnalizacja świetlna na przejściach dla pieszych to rodzaj sygnalizacji ostrzegawczej dla kierowców. Działanie takiej sygnalizacji polega na podświetlaniu znaku D-6 – przejście dla pieszych – sygnałami świetlnymi (żółtym pulsującym). W najnowszych rozwiązaniach sygnał żółty pulsujący jest wyświetlany tylko w momencie wykrycia pieszego/pieszych przez czujnik radarowy – niezależnie z której strony pojawi się pieszy. Aktywna sygnalizacja świetlna ma na celu zwiększenie uwagi kierowców na przejściach dla pieszych.

Ten rodzaj sygnalizacji jest stosowany na przejściach, których specyfika uzasadnia jej instalację np. przejścia, na których często dochodzi do wypadków, przejścia słabo widoczne dla kierowców, przejścia na drogach o dużym natężeniu ruchu pojazdów itp. W zależności od lokalizacji takiej sygnalizacji oraz od uwarunkowań, stosuje się różne rozwiązania techniczne np. zasilanie z panelu solarnego lub sieciowe, dodatkowe oświetlenie uliczne, kamera monitoringu itd. – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska z ZDM Gliwice

W Gliwicach ww. sygnalizacje zainstalowane są już w następujących miejscach:
– ul. Królewskiej Tamy w pobliżu PEC Gliwice,
– ul. Kosów w pobliżu skrzyżowania z ul. Derkacza,
– ul. Jedności w pobliżu skrzyżowania z ul. Przedwiośnie.

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here