W miastach naszego województwa z powodzeniem działają wypożyczalnie rowerów i cieszą się dużą popularnością

Rower miejski uruchomiono na przykład w Gliwicach w ubiegłym roku i już w pierwszym sezonie jednoślady wypożyczono ponad 64 tysiące razy. W Katowicach natomiast z wypożyczalni skorzystano aż 100 tysięcy razy. W Tychach przez pięć miesięcy prowadzono program pilotażowy. Łącznie wszystkie tyskie rowery były wypożyczone przez niemal 8 800 godzin. Władze Chorzowa otrzymały 32 mln zł unijnej dotacji na budowę wypożyczalni rowerów, w ramach tej inwestycji powstanie także parking rowerowy oraz 20 kilometrów dróg rowerowych.

Czy w Zabrzu mogłoby być podobnie?

Mogłoby, jednak władze miasta musiałyby się tematem zainteresować i podjąć rozmowy z operatorami, którzy oferują tego typu usługi. Kolejnym krokiem byłoby wytypowanie miejsc pod stacje, w których stanęłyby rowery do wypożyczenia. Punkt roweru miejskiego mógłby pojawić się np. przy Platanie, placu Teatralnym, placu Krakowskim czy Kopalni Guido.

Niestety, nadal jest problem ze ścieżkami rowerowymi w Zabrzu.

Wciąż jest ich mało, a ich jakość również pozostawia wiele do życzenia. W dużej części są to drogi szutrowe oraz ścieżki leśne i polne. Czy uruchomienie w Zabrzu wypożyczalni rowerów to Waszym zdaniem dobry pomysł? Czy zabrzanie korzystaliby z tego typu atrakcji? Gdzie warto zbudować stacje wypożyczalni? Zapraszamy do dyskusji.

fot. NextBike

57 KOMENTARZE

 1. TOTALNY BRAK ŚCIEŻEK ROWEROWYCH,
  ROWERY TO BARDZO DOBRY POMYSŁ,ALE NAJPIERW RÓWNA DROGA ROWEROWA,A NIE DZIURAWA KOSTKA

 2. Niestety muszę się zgodzić z Mario… próbowałem jechać trasą w tamtym roku i próbowałem w tamtym tygodniu – trasa stosunkowo ciężka, szczególnie odcinki leśne, jazda po drogach, bo ścieżka kończy się i zaczyna za 300 metrów itp. Już nie mówię o takich perypetiach jak na Rokitnicy – w jednym miejscu trzeba wejść po schodach z rowerem (tak jest dokładnie według mapy), a w drugim droga prowadzi przez zamknięty na wszystkie spusty teren kościoła. Jeszcze dużo jest do zrobienia.

 3. Ten szlak to porażka. Przypomniałem sobie o nim a z dwa dni temu, spróbuj wziąć rodzine w niedziele i przejedz go w całości to zobaczysz o co mi chodzi, trasa jest częściowo kompletnie nie przejezdna, zarośnięta, poprzewracane drzewa, syf. Ścieżek w Zabrzu jest za mało a te które są, nawet od niedawna, wymagają remontu. Rokitnica, ścieżka od stadionu KSG w Sośnicy do czyszczenie i malowania, gdzie są ścieżki np. 3-go maja , Wolności nawet ścieżka która „Adolf” wybudował na de Gaulle’a to wielka porażka.

 4. A te śmieci, co wszędzie latają, może by to uprzątnąć?
  A te wysypiska na każdym kroku w Zabrzu?
  Dziurawe drogi i chodniki, będą kiedyś naprawione? (Zalepianie na szybko jakiś dziurek, to nie jest naprawa nawierzchni, bo to za chwilę będzie wyglądało jeszcze gorzej)
  Może jakieś ścieżki rowerowe z prawdziwego zdarzenia?
  W Zabrzu nic się nie dzieje w tym kierunku, wszędzie tylko jest syf

 5. Zabrze to moje miasto rodzinne od niedawna mieszkam z powrotem i nie obrażając nikogo mam porównanie z Gliwicami tylko, jak dla mnie straszne różnice rozwoju miasta.

 6. Mam nadzieję, że nie będzie jakiejś dzikiej zmiany operatora na innego niż nextbike. Miłoby było móc jechać z Zabrza do Katowic lub Gliwic tym rowerkiem 🙂

 7. Korzystając z tego że wkrótce wybory mam jeszcze kilka propozycji pytań: – stan nawierzchni chodników, – wszechobecne dzikie wysypiska i latające śmieci, – stan nawierzchni dróg. Czekam na reakcję 🙂

 8. I po czy jeździliby owi rowerzyści? Jak tu nie ma dróg rowerowych. Ohh sorry… Jedna na na helenke ale to dopiero od końca mikulczyc.

 9. Koncepcja jest słuszna jak mówił znany filozof.Trzeba przedłużyć ścieżki rowerowe biegnące z Helenki przez Rokitnice W Mikulczycach trza by było zrobić i tak żeby biegła właśnie w stronę Aquariusa na Koperniku, gdzie powinna być”stacja „by mozn by było tam zostawić rower. Kolejna odnoga powinna prowadzić od basenu do centrum, gdzie na „kopycie „powinna być również „stacja „.Byłoby cudownie!Takie wypożyczalnie działają w kilku większych miastach i nikt nie kradnie więc nie przesadzajcie!

 10. Wprowadzenie roweru miejskiego pozwoliłoby zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza, zmniejszyć ilość samochodów na ulicach, zaktywizowaloby Zabrzan do ruszenia się z fotela.
  Obsługa systemu wypożyczeń nie jest kłopotliwa dla użytkownika. W Polsce systemy rowerów miejskich funkcjonują już m.in. we Wrocławiu, Szczecinie, Opolu, Białymstoku, Lublinie, Radomiu, Legnicy, Bydgoszczy, Częstochowie, Kołobrzegu, Ostrowie Wlkp, Lubinie,, Kaliszu, Bielsku-Białej, Krakowie, Rzeszowie, Toruniu, a nawet w mniejszych miastach: Michałowicach, Konstancinie, Grodzisku i Stalowej Woli. Spośród miast w naszym regionie rower miejskie mają już m.in. Gliwice, Tychy, Katowice, Pszczyna, Sosnowiec. W tym roku w Gliwicach będą zwiększać ilość stacji, gdzie będzie można wypożyczyć rower publiczny, a w Łodzi planują drugi etap rozbudowy Łódzkiego Roweru Publicznego.

 11. Jestem za wypożyczalnia rowerow, bardzo dobry pomysł i oczywiście kamery obowiazkowo. Zgadzam się że zdewastowali by bardzo szybko, u mnie pod domem bałwan który ulepilismy z dziećmi nie stał nawet 2h.

 12. Proponuje zrobić tą wypożyczalnie od razu na Buchenwalczyków żeby „mniejszość” nie musiała targać łupu przez pół miasta…

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here