Rusza druga edycja koncertu Rub’N’Dub Reggae Festiwal w Gliwicach.

Tym razem gliwickie święto muzyki reggae odbędzie się w Mrowisku w klubie Spirala przy ul. Pszczyńskiej 85.Zagrają czołowi przedstawiciele sceny reggae / dancehall  :  BOB ONE oraz BAS TAJPAN z dj. JAHDAS oraz w pełnym koncertowym składzie  zespół ZEBRA , w ramach  trasy koncertowej promującej najnowszy album pt. ” „Electronic Heart” ,a swoja selekcje reggae zaprezentuje dj. TotentOn znamy min. z zespołu JaHoo oraz Wspólny Mianownik. Bedzie to najbardziej pozytywna impreza tej  jesieni  w Gliwicach

ZEBRA dojrzała i wydobywa się z sieci, zręcznie wymykając się prostym kwalifikacjom. Pytania o krążek właśnie przestały być bez sensu – „Electronic Heart” już 13.10.2012 ukaże się w sklepach !  Najnowsza produkcja zespołu to żywy obraz ewolucji, jakiej Zebra uległa od czasu debiutanckiego krążka „Dream Walking”. Poprzednia płyta narobiła sporo zamieszania na polskiej scenie dubowej i spotkała się z doskonałym przyjęciem publiczności, w oczach recenzentów urastając do rangi zjawiska. Pomimo braku kontraktu z jakąkolwiek wytwórnią, Zebra była mile widziana na wszystkich dużych festiwalach w kraju i za granicą. W efekcie, od końca 2010 roku do chwili obecnej, września 2012, formacja zagrała ponad 100 koncertów. Można powiedzieć, że Zebra koncertowała nieustannie i bez wytchnienia grając między innymi na największych festiwalach muzyczny w kraju i za granicą (Bielawa „Reggae Dub Festival” , „TeOPate Fest” (CZ) czy „Summer Fall Festival” w Płocku) . Pomimo że „Dream Walking” zaistniała jedynie w internecie, ludzie śpiewali teksty piosenek nawet podczas koncertu na Fuerteventurze, utwory Zebry nadawały również hiszpańskie stacje radiowe. Wielobarwny wachlarz doświadczeń, którymi delektowała się przez dwa lata Zebra znajduje swoje odbicie na krążku. Spoiwem twórczości wciąż pozostaje elastyczny i chłonny dub.

Autorem wszystkich kompozycji jest niezmiennie Zdzisław Orłowski, w kooperacji z Natalią Norko, której teksty aktywnie współkształtują ostateczne brzmienie.  Zebra sięga także po najlepszą polską poezję tworząc swoją interpretację wiersza Andrzeja Bursy (Pedagogika). Całokształt dopełniają teksty dwóch wyjątkowych kobiet Blank (Ananke) i duńskiej artystki  Nini Julia Bang związanej z wrocławskim Instytutem  im. Jerzego Grotowskiego (Intro).Naokoło zmienia się wszystko. Skład rozrósł się do 8 osób, w końcu pojawia się sporo żywych instrumentów: perkusja, djembe, puzon, saxofon, flet poprzeczny, Klawisz, kontrabas, gitara Basowa, meldodica , co da z pewnością więcej swobody podczas koncertów. Na płycie dzięki temu usłyszycie zdecydowanie więcej grania niż na „Dream Walking”. 12 utworów z  „Electric Heart” zarejestrowane zostało w „The Rolling Tapes” Studio . Za mastering płyty odpowiada Marcin Bors ze studia Fonoplastylkon , odpowiedzialnego między innymi z brzmienie albumów ludzi takich jak HEY, Gaba Kulka, Lao Chce, Czesław Śpiewa czy Myslovitz.Jest poważnie, jest mrocznie, dużo mocniej i dojrzalej. W przestrzeni, znacznie bardziej niż wcześniej, hula ambient a psychodeliczna nuta ma się świetnie. Nowa Zebra na dobre rozwija przy tym pasiastego irokeza, jest egzystencjalna, emocjonalna, zasysa w refleksję. Reggae’owy klawisz tym razem niepokoi i napina strunę specyficznej atmosfery. Lat osiemdziesiątych nie zabraknie. Kopa również, bo pomimo powagi, Zebra jest energetyczna.

BOB ONE to jeden z najbardziej charakterystycznych wokali na polskiej scenie reggae/dancehall. Zanim artysta zdecydował się na solową działalność, był związany z takimi składami jak Rainbow Hi-Fi czy Rub Pulse. W ciągu kilkunastu lat koncertowania miał okazję wystąpić między innymi przed popularnym Gentlemanem, Sizzlą, Tippą Irie,  i wieloma innymi.W 2008 roku Bob One wydał swoją, jak na razie jedyną, solową płytę pt. „Jeden”. W trakcie kolejnych lat nagrywał wspólne utwory z takimi wykonawcami jak Hemp Gru, Firma, Onar, Tabu czy Junior Stress. Artysta stale współpracuje z Bas Tajpanem, z którym na początku 2012 roku nagrał EPkę „Wszystko na sprzedaż”, a następnie wyruszył we wspólna trasę koncertową.Na początku 2013 roku artysta planuje wydać nakładem śląskiej wytwórni MaxFloRec solowy album „Twój ruch”.

BAS TAJPAN to, krótko mówiąc, pionier polskiej sceny reggae rapu. Tworząc muzykę już grubo ponad dekadę ma na swoim koncie zarówno największe i najbardziej klasyczne utwory pierwszej fali muzyki rap w Polsce, jak też znane milionom słuchaczy utwory utrzymane w tematyce reggae.
Zaczynał w pierwszej połowie lat ’90. Udzielając się na legendarnych kompilacjach DJ 600V i IGS-a, oraz wielu innych kojarzonych z początkiem kultury hip-hop w Polsce. Od razu zyskał sobie ogromne grono słuchaczy wiernych mu po dziś dzień. W okolicach roku 1999 nawiązał bliską współpracę z Gutkiem (obecnie Indios Bravos), której efektem jest wiele słuchanych do dzisiaj utworów, oraz EP ich wspólnej formacji – MUSTAFARAI.

W lutym 2009 na półki sklepów trafia jego debiut fonograficzny – album „Fandango Gang” nagrany wspólnie z Miuoshem. Album zyskuje miano jendej z najlepszych reggaeowych produkcji 2009 roku. Panowie grają ponad 50 koncertów w całym kraju.”Korzenie i kultura” to już w 100% solowe dzieło Basa. 14 utworów, z których każdy jest szczegółowo dopracowany i napisany. Muzyka wyprodukowana przez Bob One’a, Balomana, UB beatz oraz duet Robako i Kosa, gościnne udziały MC z polski – Miuosh’a, Bob One’a, Jr. Stressa, skłądu Textyl i wielu innych, oraz zagranicznych MC –  Solo Bantona, Jabamana w połączeniu z niezmiennym w swych poglądach i formie ich przekazu Bas Tajpanem dają album, który w 100% sprosta oczekiwaniom. Ten album to debiut, na który fanom jego muzyki przyszło czekać ponad 10 lat… I było warto. Aktualnie Bass Tajpan kończy prace nad swoim najnowszym drugim solowym albumem.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here