Rak szyjki macicy dotyka co roku tysiące Polek i ich rodzin.

To nowotwór, którego śmiertelne skutki można wyeliminować praktycznie w 100%. Jednak statystyki zapadalności umieralności pokazują, że sytuacja z roku na rok jest coraz gorsza. W 2009 roku Gliwicki Instytut Onkologii odnotował 388 nowych zachorowań – w tym samym roku na raka szyjki macicy zmarło 219 kobiet! Niestety nie są to pełne dane, gdyż nadal ogromna ilość przypadków nie zostaje zdiagnozowanych. Warto dodać, że Śląsk jest regionem, w którym problem zachorowań jest bardzo wysoki.

Powodem złych prognoz jest przede wszystkim słaby i nieskuteczny program profilaktyczny. Dotychczas brakowało spójnej strategii, obejmującej swoim działaniem dostępne narzędzia oraz współpracę organizacji zajmujących się profilaktyką nowotworową. 

Teraz ma się to zmienić dzięki Śląskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Wczoraj powołano Radę Programową Koalicji, w skład której weszli najwybitniejsi specjaliści z zakresu ginekologii, onkologii i epidemiologii z województwa śląskiego. Zadaniem Koalicji będzie konsolidacja działań wszystkich podmiotów prowadzących profilaktykę raka szyjki macicy oraz przygotowanie programu dostosowanego do śląskich warunków. Planowana jest realizacja akcji „Wybierz życie pierwszy krok”  i „Profilaktyka granat na raka” oraz akcje medialne. Duży nacisk położony zostanie także na informowanie o roli szczepień przeciw HPV i wspieranie samorządowych programów szczepień.

 

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here