Co to jest? Porusza się 25 km/h, zrobione jest za pomocą drukarki 3D i może pokonać trasę z Londynu do Rzymu, tam i z powrotem, zużywając tylko jeden litr paliwa?

Ponad 200 ultra-energooszczędnych pojazdów, już tego lata, będzie mknąć dookoła Olimpijskiego Parku im. Królowej Elżbiety w Londynie podczas Shell Eco-marathon. Jest to pierwsza edycja tego  wydarzenia w stolicy Wielkiej Brytanii.

Do rywalizacji zostało zaproszonych 229 drużyn studenckich z 28 krajów. Mamy powody do dumy, ponieważ wśród nich jest ekipa Smart Power Urban z Politechniki Śląskiej. Zespół Smart Power realizuje projekt w SKN Modelowania Konstrukcji Maszyn, które znajduje się na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej.

Projekt Smart Power, będący jednym z najbardziej znanych przedsięwzięć tego typu w Polsce, zajmuje wysoką pozycję w rankingu światowym. Bardzo dobre miejsca zdobyte w trzech kolejnych edycjach zwodów Shell Eco-marathon w kategorii Prototype 10. miejsce w roku 2011, 11. w roku 2013 oraz 12. pozycja w roku 2014 dowodzą wysokiego poziomu oraz efektywności pracy zespołu.

Zawody potrwają od 30 czerwca do 3 lipca 2016 roku. Odbędą się one w połączeniu z czterodniowym   festiwalem Make the Future – okazją do poznania nowych pomysłów i rozwiązań dla wyzwań  energetycznych współczesnego świata. – Od 30 lat Shell Eco-marathon dostarcza inspiracji zdolnym młodym naukowcom z całego świata,   by mogli samodzielnie zaprojektować i zbudować innowacyjne, energooszczędne pojazdy  – powiedział Erik Bonino, prezes Shell w Wielkiej Brytanii. –Cieszę się, że tegoroczną edycję Shell  co-marathon organizujemy właśnie w Londynie podczas festiwalu Make the Future. Będzie to   doskonała okazja, aby przyjrzeć się studentom, dla których technologia, kreatywność i nauka nie znają granic – dodał Bonino. Organizatorzy Shell Eco-marathon zapraszają studentów do zaprojektowania i skonstruowania  pojazdów, które przejadą możliwie najdłuższą odległość na ekwiwalencie jednego litra paliwa. Zawody Shell Eco-marathon odbywają się w Europie już po raz 31., a Polska uczestniczy w nich od 11 lat

3 KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here